New York Borsası sert düşüş kaydetti

Yunanistan’daki siyasi gerilimin, ülkenin eurodan çıkacağına ve Euro Bölgesi’ndeki borç krizinin kötüleyeceğine ilişkin endişelerin etkisiyle New York Borsası geriledi; Standard&Poor’s 500 Endeksi 1 ayın en en düşük seviyesine işaret etti.

Hisse senetleri S&P 500’ün destek seviyesi olan 1,350 puanın altına gerilemesinin ardından erken saatlerde kaydettiği kayıpların bir kısmını telafi etti.

Hewlett-Packard Co. ve Bank of America Corp. yüzde 2.1’in üzerinde değer kaybederek, büyük şirketler arasındaki düşüşe öncülük etti. Dünyanın en büyük restaurant zinciri McDonald’s Corp., Nisan satışlarının beklentinin altında kalması üzerine yüzde 2.1 geriledi. Fossil Inc., tam yıllık kazanç tahminini düşürmesinin ardından yüzde 38 düşüşle 1995’ten bu yana en sert kaybına işaret etti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 1,363.72 puana geriledi. Endeks daha erken saatlerde yüzde 1.6 aşağıda seyrediyrodu. Dow Jones Endeksi ise yüzde 0.6 düşüşle 12,932.09 puan oldu. Yunan hisseleri 20 yılın en düşüğünde seyrediyor. Amerikan borsalarında dün 7.8 milyar hisse el değiştirdi.

Durumu, “belirsiz Avrupa’nın piyasalara etkisi” şeklinde yorumlayan Haverford Trust Co.’nun yatırım genel müdürü Hank Smith, Yunanistan eurodan çıkarsa, bunun dünya genelinde negatif bir yankı uyandırabileceğini söyledi.

Hisse senetleri, Yunan liderlerin hükümet kurma arayışlarının ikinci gününde düştü.

Yunanistan’ın kurtarma anlaşmasının şartlarını ortadan kaldıracağını söyleyen Syriza partisinin lideri Alexis Tsipras, dün hükümet kurma yetkisini aldı.

Kaynak: www.bloomberght.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir