Nerede bu dünya krizi ya?

Atilla Yeşilada – 22.12.2018

Andromeda Galaksisi’nde geçirdiğim bir haftalık keyifli tatilden sonra vatana dönüş yaptığımda, dünyanın resesyona girdiği ve yeni bir Büyük Finansal Kriz’in her an patlak verebileceğini müşahade edip hayıflandım. Keşke bir hafta daha kalsaymışım Adromeda’da, tam yangının ortasına yetişirdim. Petrolden junk tahvillere, Wall Street’ten Şangay’a bütün mali varlıkların eş zamanlı çöküş göstermesi, bir çok finans dergisinde artık manşete oturan ve Winter is Coming’den sonra ikinci icadım olan “Cash is King”’in tekrarı; ve tabii ki ABD getiri eğrisi eğiminin terse dönmesi kesin resesyon işareti. Kaçınılmaz.

FenerBahçe Stadında oynanan FB-GS derbisinin sonu kadar kesin. Dünya resesyona girdiğinde de, BB ve junk tahvil pazarı çökecek, Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ, Piyasalar = GOP) çok borçlu firmaları borçlarını ödeyemeyecekler. GOP’ta son haftalarda biriken 10 milyar dolardan fazla sıcak para aniden kapıya koşunca, ödemeler dengesi krizleri birbirini takip edecek. Burada ayıp olmasın diye adını saymadığım 5 ülke IMF kapısında kuyruğa girecek. Onlara para yatıran banka ve fonlar batacak. Hoş Geldin 2008, fuck you Santa, you drunken old bastard!

Devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN