Nakit Temettü Potansiyeli Yüksek Şirketler / Atig Menkul – (02.04.2013)

Şirketlerin nakit temettü potansiyellerini tahmin etmek amaçlı kısa bir çalışma yaptık. Çalışmamızı  aşağıdaki şekilde gerçekleştirdik:

– 2012 karından ne kadar nakit temettü vereceğini (veya hiç vermeyeceğini) açıklamış olan şirketleri çalışma dışı bıraktık.

– Kalan şirketler arasından 2012 yılı net karını açıklamış olan ve bu karı pozitif olan şirketleri seçtik.

– Bu şirketlerin 2011 yılı karının yüzde kaçını geçen sene (yani 2012’de) nakit temettü olarak dağıtmış olduğunu bulduk. Daha sonra “Bu şirketler, 2012’de net karlarından nakit temettü olarak dağıtmış oldukları yüzdenin aynısını bu yılki karlarından dağıtacak olsalar hisse başına kaç TL ve şu anki hisse fiyatına göre yüzde kaç nakit temettü dağıtmış olurlardı?” sorusunun cevabını hesaplamaya çalıştık.

– En son olarak da bu şirketlerin hangilerinin, daha önce yayınlamış olduğumuzu bedelsiz potansiyeli yüksek şirketler çalışmasında yer aldığını da çalışmamıza ek bir sütun olarak ekledik.

– Bunun sonucunda aşağıda yer alan listeyi elde ettik. Bu listedeki rakamların birer tahminden ibaret olduğunu, yer alan şirketlerin bahsedilen temettüleri verip vermeyeceklerinin genel kurul toplantılarından sonra netleşeceğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Çalışmamıza göre 2013 yılında 2012 karını açıklamış ve nakit temettü potansiyeli yüksek olarak tahmin edilen şirketler arasında Park Elektrik Madencilik, Ege Seramik, Despec Bilgisayar, Karkim ve Bossa listenin ilk sıralarını paylaşıyorlar. Bunun dışında hacmi yüksek olan şirketler arasında Emlak Konut, Kardemir D, Koza Altın ve Netaş sayılabilir.

Raporun tamamı için tıklayın.

Atig Menkul Araştırma

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir