‘Nakit para’ya küresel savaş

Kerem Alkin – 19.10.2018

Dünyanın gündemi pek çok insanlık trajedisi, bölgesel ve küresel ekonomipolitik gerginliklerle dopdoluyken, önümüzdeki 10 yıl bireysel yaşamınızın gündemine girecek konuları hatırlatan yazıları da ihmal etmiyoruz. Bunlardan biri de, dünyanın önde gelen kimi ülkelerinin öncülük ettiği ‘nakit paraya karşı savaş.’ Bu savaşın üç önemli gerekçesi var; birincisi nakit para ulusal ve uluslararası düzeyde organize suç ve terör örgütleriyle mücadeleyi zorlaştırıyor. İkincisi, nakit para karaborsa ve yer altı ekonomisinin faaliyetlerini kolaylaştırıyor. Üçüncüsü, dünyanın en gelişmiş ekonomilerinde bile kayıt dışı ekonomiyi, yani yasal da olsa, vergilendirilmesi istenmeyen ekonomik ve ticari faaliyetleri ve sistem dışında tasarruf tutulabilmesini kolaylaştırıyor.

Ancak, insan hakları için önemli çaba gösteren STK’lar, ‘nakit para’ kullanımının azaltılmasına yönelik tedbirlerin ekonomik ve toplumsal özgürlükleri azaltması riskinden hayli şikâyetçiler.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin