Model Portföy / Yatırım Finansman – (9.09.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında 1100,00 direnci üzerinde tutunamayıp geri çekildi. Global piyasalarında zayıf görünümünün etkisiyle satışların derinleştiği BIST100 günü %0,66 değer kaybıyla 1089,60 puanla kapattı. Saatlik grafiklerde yükseliş trend kanalı içinde hareket eden endekste 1092,00’in geçilmesi halinde trend kanalı üst bandı 1105,00’e yükseliş ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1081,00’i destek olarak izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise, 7,4750 direnci üzerinde tutunmaya devam ediyor. An itibariyle de 7,4860’dan işlem gören kurda yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 7,62- 7,63 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Dün Dxy endeksinde görülen %0,54’lük artışında kurda yükselişi tetiklediğini söyleyebiliriz. Bugün ise bir miktar geri çekilme söz konusu. Bu durumda Dolar/TL’de olası geri çekilmelerde ise 7,45 ilk destek olmak üzere 7,41’e düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Dünya ekonomisinde toparlanma işaretleri gördüğünü belirten IMF Başkanı Georgieva, “Merkez bankaları büyük miktarlarda likidite enjekte etmek ve ulusal ekonomileri ile diğer ülkelerin ekonomilerini desteklemek için mucizeler yarattı” dedi. Georgieva, politika müdahalelerinin dünya ekonomisini desteklediğini belirterek, “Buna 11 trilyon dolarlık mali önlem dahil. Merkez bankaları büyük miktarlarda likidite enjekte etmek ve ulusal ekonomileri ile diğer ülkelerin ekonomilerini desteklemek için mucizeler yarattı.” değerlendirmesinde bulundu.

 Fitch, Küresel Ekonomik Görünüm raporunda, küresel büyüme tahminini bu yıl için yüzde eksi 4,6’dan yüzde eksi 4,4’e revize etti. Raporda, Türkiye ekonomisinin 2020 için büyüme tahmininin yüzde eksi 3,9’dan yüzde eksi 3,2’ye revize edildiği bildirildi.

 Yurtdışı veri gündeminde seans sonlarına doğru ABD tarafında Jolts İş İmkanları Değişim Oranı verisi açıklanacak. Önceki dönem 5,889mn olarak gerçekleşen veride beklenti 6,000mn.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD piyasalarında teknoloji hisseleri öncülüğünde görülen satış dalgasının ardından Avrupa piyasalarında da açılışta zayıf bir görünüm bekleniyor. Asya piyasaları da bu düşüşten etkilenmiş gibi görünüyor. Shanghai ve Nikkei endekslerinde %1’lere varan kayıplar söz konusu. Ancak Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından yatay bir seyir izlemekte.

 EUR/USD ise, diğer ülke para birimleri gibi Dxy endeksinde görülen %0,54’Lük yükselişten etkilenmiş gibi gözüküyor. Her ne kadar trend desteği altında kalmış olsa da 1,1760 üzerinde kalınması ile yukarı yönlü tepki hareketlerini görmemizin mümkün olduğu paritede 22 günlük hareketli ortalama 1,1841’i yakından takip edeceğiz. Bu seviyenin geçilmesi ile yeniden 1,20’ler hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1720 destek olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN