Model Portföy / Yatırım Finansman – (9.07.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında 120,000 seviyelerini test etti. Ancak bu seviye üzerinde tutunmayı başaramayan BIST100 kar satışlarıyla karşılaştı ve günü %0,52 değer kaybıyla 118,712 puanla kapattı. Dünü kayıpların ardından güne alıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 120,600 ilk direnç olmak üzere 121,600-121,800 bandında doğru yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 118,000’i destek olarak izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise, üst direnç seviyesi 6,8630 ve 22 günlük hareketli ortalama 6,8470 arasında sıkışmaya devam ediyor. Kırılma zamanına yavaşa yavaş yaklaştığımız kurda, aşağı yönlü hareketlerde 6,8180 ilk destek olmak üzere 6,70’e geri çekilme devam edebilir. Yukarıda ise 6,8630 üzerinde kalınması halinde 6,91- 6,92 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Başkanı Donald Trump, ABD, Kanada ve Meksika arasındaki Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nı (NAFTA), “insanlık tarihindeki en kötü anlaşma” olarak nitelendirdi. ABD ve Meksika ilişkilerinin hiç olmadığı kadar iyi olduğunu dile getiren Trump, ABD-Meksika-Kanada Anlaşması’nın (USMCA) 1 Temmuz’da yürürlüğe girdiğine işaret ederek yakın zamanda Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile de görüşeceğini vurguladı.

 İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, istihdamı korumak ve korona virüsten hasar gören İngiltere ekonomisine can suyu vermek için ne gerekiyorsa yapacağı sözünü verdi. Bakan Sunak, ücretsiz izne yolladıkları çalışanları tekrar işe alan ve bu çalışanlarının işlerini Ocak sonuna kadar koruyan işletmeler için yeni bir program açıkladı. İşletmeler ücretsiz izinden dönen her çalışanı için 1,000 sterlin (1,256 dolar) bonus alacak ve bu politika hükümete 9 milyar sterlinlik (11.3 milyar dolar) bir maliyet getirecek.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda öğleden sonra ABD tarafında İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve ardından Toptan satış envanteri verilerini takip edeceğiz. Her iki veride de düşüş olması bekleniyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin’den gelen enflasyon datalarının beklentilerin üzerinde gelmesiyle Asya piyasalarında pozitif hava hakim. Avrupa piyasalarında da dünkü kaybın ardından toparlanma bekleniyor. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, emin adımlarla yükselişine devam ediyor. 1,1350 direnci üzerinde tutunmayı başaran parite de 1,1425 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Bu seviyenin de kırılması halinde ise 1,15’e doğru yükseliş ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1350’i destek olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN