Model Portföy / Yatırım Finansman – (8.06.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe yatay bir başlangıç yapan endeks, seans başlarında gelen güçlü alımlarla beraber yükselişe geçti. 1440,0 direnci üzerinde tutunmayı başaran BIST100, günü %0,99 değer kazancıyla 1447,0 puanla tamamladı. Global piyasaların da etkisiyle güne yatay açılışla başlamasını beklediğimiz endekste 1460,0’ı direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 1485,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1432,0 desteği altında 1419,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dünkü düzeltme hareketinin ardından yeniden güç kazanma çabası içinde. 8,64 direncini yakından takip edeceğimiz kurda, bu seviye üzerinde kalınması ile yeniden 8,73-8,75 bandına hareketlenme görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise 10 günlük hareketli ortalama 8,57 ilk destek olmak üzere 8,47’e düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı iyi tanıdığını belirterek “Biden ve Erdoğan, ilişkilerin tüm boyutlarını gözden geçirmek için bu fırsatı değerlendirmeyi dört gözle bekliyor.” açıklamasında bulundu. Türkiye’nin, Afganistan’daki müzakereler ve diplomasi konusunda oynayacağı rolün de görüşmede gündeme geleceğini kaydeden Sullivan, iki ülkenin farklılaştığı konu başlıklarının da toplantıda gündeme geleceğini belirtti.

 14 Haziran’da Brüksel’de yapılacak NATO Zirvesi öncesi Genel Sekreter Jens Stoltenberg, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmede Çin’i de ele aldıklarını ve gelecek hafta yapılacak NATO Zirvesi’ndeki gündem maddelerinden birinin de bu ülke olacağını bildirdi.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda öğlen saatlerinde Almanya Zew Ekonomik Beklentiler ve Euro Bölgesi ilk çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Veride herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Öğleden sonra ise ABD tarafında dış ticaret dengesi verisini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları öğleden sonra açıklanacak olan büyüme verisi öncesi açılışta bir miktar satıcılı olması bekleniyor. Asya piyasalarının da genelinde negatif hava hakimken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası karışık seyretmekte.

 EUR/USD ise, toparlanmaya devam ediyor. 22 günlük hareketli ortalama 1,2177 üzerinde kapanış gerçekleştirmeyi başaran paritede, bu seviye üzerinde kalındığı sürece yükseliş trend kanalı alt bandı 1,2250’ye yükseliş denemeleri görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2177 altında 1,2140 desteğini takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN