Model Portföy / Yatırım Finansman – (8.04.2021)

Piyasalarda Dün…

– Endeks dün güne yatay başlamasının ardından seans başlarında satış baskısıyla karşılaştı. 1400,0 desteği üzerinde tutunmayı başaran endeks, günü %0,19 değer kaybıyla 1417,8 puanla kapattı. Toparlanmanın devam etmesini beklediğimiz BIST100’de, 100 günlük hareketli ortalama 1434,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 1445,0’e yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1400,0 ilk destek olmak üzere 1380,0’e düşüş devam edebilir.

– Dolar/TL ise, 10 günlük hareketli ortalama 8,18’in hemen altında işlem görüyor. Bu seviyenin altında kalındığı sürece geri çekilmeler görebileceğimiz kurda 8,10’u destek olarak izleyeceğiz. Olası yükselişlerde ise 8,18 üzerinde 8,25 direncini takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

– ABD’de Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 16-17 Mart toplantısının yayınlanan tutanaklarında, Fed üyelerinin ekonomiden gelen cesaret verici haberleri not ettiklerini ancak ekonomide ve istihdamda gelinen noktanın arzu edilen seviyelerin oldukça altında olduğunu not ettiler. Tutanaklar, Fed üyelerinin tahvil getirilerinde Mart ayında yaşanan artışın ekonomik görünüm konusunda iyimserliği yansıttığını da ifade ederken, iki katılımcı gevşek finansal şartların istikrar risklerini artırdığından endişe ettiklerini de söylediler.

– ABD Hazine Bakanlığı’nın yayımladığı Vergi Planı’nda, altyapı yatırımları, araştırma ve üretime yönelik destekler için yeni fon oluşturulmasının ve Biden’ın geçen hafta açıkladığı “Amerikan İstihdam Planı”nda yer alan yatırımların 15 yıllık sürede tamamen finanse edilmesinin amaçlandığı aktarıldı. Vergi planında, kurumsal vergilendirmenin yeniden şekillendirileceği belirtilerek, kurumlar vergisi oranının yüzde 21’den yüzde 28’e yükseltileceği kaydedildi. Söz konusu vergi planıyla 15 yılda yaklaşık 2,5 trilyon dolarlık gelir sağlanacağı kaydedildi.

– Yurtdışı veri gündemine baktığımızda öğleden sonra ABD tarafında işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak. Seans sonrası ise Fed başkanı Powell’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

– Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Fed tutanakları ardından ABD piyasalarında görülen yeni zirveler ışığında Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasalarında da Nikei endeksi hariç pozitif hava hakim. Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

– EUR/USD ise, 22 günlük hareketli ortalama 1,1856 üzerinde tutunma çabası devam ediyor. 1,1937 direncini yakından takip edeceğimiz paritede, bu seviyenin geçilmesi halinde 1,20-1,2010 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1833 destek olarak izlenebilir.

Model Portföy Güncelleme

PETKM’i model portföye ekliyoruz. Petkim hem kurlardaki yükselişten fayda sağlayacak şirketlerin arasında yer almakta, hem de güçlü talep ve yüksek petrokimya fiyatları nedeniyle pozitif kar görünümüne sahiptir. Ortalama petrokimya fiyatları yıl başından bu yana %30 civarında artış göstermiş olup, dünya genelinde yaşanan tesis duruşları ve lojistik problemler arz sıkıntısını üst düzeye çıkartarak fiyatların tırmanmasına yardımcı olmuştur. Talep tarafında sağlık malzemeleri ve ambalaj segmenti pandemi döneminde hali hazırda kuvvetli seyrederken, bu durumun sanayi üretimindeki toparlanmanın getirdiği talep artışı ile birleşmesi sonucu fiyat ve karlılık görünümü iyileşmektedir. 2021 yılı ilk 3 aylık dönemi ortalamasına göre etilen-nafta arasındaki makas geçen senenin son çeyreğine göre yaklaşık %50 ve 2020 yılı ortalamasına göre yaklaşık %80 daha yukarıda gerçekleşmiştir. Biz 2021’de FAVÖK tahminimizi 357 milyon ABD doları seviyesine yükselttik (şirket yönetiminin tahmini 330-350 milyon dolar bandındadır), buna göre Petkim’in FD/FAVÖK çarpanı 5,7x seviyesinde olup, bu çarpanın tarihsel ortalaması ise 7,5x seviyesindedir. Hisse için 7,50 TL olarak belirlediğimiz yeni hedef fiyatımız %25 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir.

Model Portföyümüz BIST100 endeksine göre yılbaşından beri %9,1 daha yüksek getiri elde etmiştir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN