Model Portföy / Yatırım Finansman – (8.03.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe negatif açılışla başlayan endeks, 1528,0 seviyesine kadar geri çekilmiş olsa da ardından toparlanmayı başardı ve haftayı %0,26 değer kazancıyla 1542,0 puanla kapattı. Global piyasaların da etkisiyle güne hafif satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 1520,0’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde 1500,0’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1555,0’i direnç olarak takip edeceğiz.

 Dolar/TL ise, geçtiğimiz hafta 7,50 seviyesi üzerinde kalarak 7,58’e kadar yükseliş kaydetti. 7,62’yi direnç olarak takip edeceğimiz kurda, bu seviyenin geçilmesi halinde 7,68-7,70 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,50 desteği altında 7,42’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Joe Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık Kovid-19 yardım paketi önerisi Senato’da onaylandı. Yeni mali teşvik tasarısına göre, işsizlik yardımı haftalık olarak 300 dolar olarak belirlendi. Bunun yanı sıra, kriterlere uyan kişilere de 1.400 dolarlık nakit para yardımı yapılacak. Mali teşvik paketi, virüsün yayılmasını durdurmak amacıyla aşılama ve test programı için 160 milyar dolarlık bir ödeme öngörüyor. Bu ödemeyle, ücretsiz aşı sağlayacak bir ulusal aşılama programının da yaratılması planlanıyor. Ekonomi paketi ABD tahvil faizlerinde yükselişi tetikleyeceği endişesi bir süre daha devam edeceğe benziyor.

 Yurtdışı veri gündeminde seans başında Almanya Sanayi Üretimi verisi açıklanacak. Ardından Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı güveni verisini yayınlanacak. Seans sonunda ise ABD tarafında Toptan Stoklar verisini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, hafta sonu Suudi petrol rafinerisine düzenlenen saldırı sonrası yükselen petrol fiyatlarıyla beraber Asya piyasalarında negatif hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta karışık bir seyir izlemesi beklenirken, Amerika vadelileri 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişe rağmen Cuma seans kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, geçtiğimiz hafta yükseliş trend kanalı ve 100 günlük hareketli ortalama altında kalarak 1,19’a kadar geri çekildi. Dolar’ın diğer ülke para birimleri karşısında değer kazanmasıyla paritede de zayıf görünüm devam ediyor. 1,19 desteğinin altında kalınması halinde 200 günlük hareketli ortalama 1,1824’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1,20 direnç olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten