Model Portföy / Yatırım Finansman – (8.01.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün, güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans sonlarına kadar yatay bir seyrin ardından yeniden yükselişe geçti ve rekor tazeleyerek günü %1,12 değer kazancıyla 1522,2 puanla kapattı. Pozitif görünüm devam etmesini beklediğimiz endekste 1550,0’i sonraki hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1515,0 ilk destek olmak üzere 1500,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, 200 günlük hareketli ortalamanın altını yeniden test ederek 7,24’e kadar geri çekildi. Ardından tepki alımları görülen kur an itibariyle 7,34’den işlem görmekte. 7,31’i yeniden destek olarak takip edeceğimiz Dolar/TL’de, bu seviyenin altında kalınması halinde 7,21’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 7,39 direnç olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Donald Trump destekçilerinin Kongre binasını basmasının ardından istifa haberleri peş peşe gelmeye başladı. Son olarak Ulaştırma Bakanı Elaine Chao, Kuzey İrlanda Özel Temsilcisi Mick Mulvaney ve Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Matt Pottinger de yönetimden istifa ettiklerini açıkladılar. Öte yandan ABD’de hem siyasetçiler hem de iş dünyası, başkent Capitol Hill’de önceki gün yaşanan kargaşadan Trump’ı sorumlu tutuyor ve görevi devretmesine iki haftadan az süre (20 Ocak) kalmasına rağmen, Trump’ın yargılanması ve görevden azledilmesi tartışılıyor.

 Yurtiçi veri gündeminde seans sonlarına doğru Hazine Nakit Dengesi yayınlanacak.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda seans başlarında Almanya Cari İşlemler Dengesi ve Kasım ayı Sanayi Üretim verileri açıklanacak. Öğlen saatlerinde Euro Bölgesi İşsizlik Oranı açıklanması ardından seans sonlarına doğru da ABD tarafında Tarım Dışı İstihdam Değişimini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Hyundai Motor’un, Apple ile araba geliştirme konusunda ortaklık için görüşmeler yürütüldüğünü açıklaması ardından Kospi endeksi öncülüğünde Asya piyasalarında pozitif hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması beklenirken Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, dünkü düzeltmenin ardından 1,1235’e kadar geri çekildi. An itibariyle bu seviyenin hemen üzerinde işlem gören paritede yukarı yönlü trend devam ediyor. 1,2350’i direnç olarak takip edeceğimiz paritede trend kanalı üst bandı 1,25 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,22 destek olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN