Model Portföy / Yatırım Finansman – (7.08.2020)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne hafif satıcılı başlamasının ardından zayıf görünümü devam etti. 1070,0 desteği altında kalınmasıyla aşağı yönlü hareketlerin ivme kazandığı BIST100 endeksi günü %5,26 değer kaybıyla 1034,40 puanla kapattı. Önemli destek 1033,0’ün üzerinde kapamasıyla tepki alımları görmemizin mümkün olduğu endekste 1048,00 ilk direnç olarak izlenebilir. Bu seviyenin geçilmesi halinde ise 1076,00 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Satış baskısının devamı halinde ise 1033,00 desteği altında 1013,70’e geri çekilme devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün 7,30 seviyelerini test etti. Ardından hafif geri çekilen kur an itibariyle de 7,28’den işlem görmekte. Merkez Bankası’nın dün yayınlamış olduğu tedbirlerle ilgili paylaşımındaki gerekli araçların kullanılması ile Dolar/TL üzerinde bir miktar gevşeme yaşanabilir. Bu durumda 7,25 desteği altında yeniden kalınması ile 7,15’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası tepki yükselişlerinde ise 7,31’i direnç olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 Dolar/TL’de görülen yükselişin ardından TCMB açıklamada bulundu. Likitide imkanları kademeli olarak azaltılacağını duyuran banka, “Ağustos başı itibariyle iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkânları kademeli olarak azaltılacaktır” açıklamasını yaptı. Öte yandan, piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları çerçevesinde, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır.”

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda, öğleden sonra ABD tarafında Ortalama Saatlik Kazançlar, Özel Sektör İstihdam ve Temmuz ayı İşsizlik oranı verileri açıklanacak. Özellikle ortalama saatlik kazançlarda toparlanma bekleniyor. Önceki dönem -1,2% olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi -0,5%

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda Çin’den gelen ticaret verileri beklentilerin üzerinde gelmesine karşılık Kospi endeksi hariç Asya piyasalarında satıcılı seyir izliyor. Avrupa piyasaları da açılışta hafif negatif olması beklenirken Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, güçlü görünüm devam ediyor. 1,1818 desteği üzerinde tutunmayı başaran parite dün 1,1915’e kadar yükseliş kaydetti. Bir süre yatay bir bantta dalgalanmasını beklediğimiz paritede 1,1803’ü destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altından kalınması halinde ise 1,17’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 1,1915’in geçilmesi ile 1,20’ler gündeme gelebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN