Model Portföy / Yatırım Finansman – (7.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne yatay açılışla başlayan endeks, seans başından satış baskısı altında kalarak zayıf bir seyir sürdü. 1432,0 desteği altında da kalan BIST100 günü %1,49 değer kaybıyla 1420,5 puanla kapattı. Güne zayıf bir başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1400’ü destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 1360,0’a düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1432,0 ilk direnç olmak üzere 1445,0’e yükseliş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve dolar endeksindeki zayıf görünüm nedeniyle sakin bir seyir izlemekte. 10 günlük hareketli ortalama 8,1580’in üzerinde işlem gören kurda, 8,25’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 8,45 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,10 ilk destek olmak üzere 7,95’e düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ekonomide hızlı bir toparlanma beklediklerini, ABD’deki daha güçlü bir büyümenin olumlu bir şekilde tüm küresel görünüme yayılacağını söyledi. Bunun yanında gelecek yıl tam istihdama dönmeyi umduklarını kaydetti. Yellen, küresel olarak yoksullukla mücadelede on yıllarca süren ilerlemeyi sağlamanın ve zengin ile fakir ülkeler arasındaki gelir uçurumunu kapatmaya çalışmanın gelişmiş ülkelerin sorumluluğunda olduğunu düşündüğünü aktardı.

 IMF, Küresel Finansal İstikrar Raporu’nun Nisan 2021 sayısını yayımladı. Raporda, olağanüstü politika önlemlerinin finansal koşulları rahatlattığı ve finansal istikrara yönelik risklerin kontrol altına alınmasına yardımcı olarak ekonomiyi desteklediğine işaret edildi.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans sonlarına doğru Hazine Nakit Gerçekleşmeleri verisi açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise seans başlarında Almanya mart ayı Hizmet PMI verisini takip edeceğiz. Veride piyasa beklentisi 50 üzerinde gerçekleşmesi. Ardından ABD dış ticaret dengesi ve akşam saatlerinde FOMC toplantı tutanaklarının açıklanmasını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları ABD endekslerindeki geri çekilme ile açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor. Asya piyasaları da karışık bir görünüme sahipken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası zayıf seyretmekte.

 EUR/USD ise, güçlü duruşunu koruyor. 22 günlük hareketli ortalama 1,1860 üzerinde tutunmayı başaran paritede 1,1940 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Akşam saatlerinde açıklanacak olan FOMC toplantı tutanakları sonrası dalgalanma görebileceğimiz paritede 1,1830’u destek olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN