Model Portföy / Yatırım Finansman – (7.01.2022)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne negatif açılışla başlayan endeks, seans başlarında alımların güç kazanmasıyla pozitif tarafa geçti. 22 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmaya devam eden BIST100 endeksi günü %0,11 değer kazancıyla 2007,5 puanla tamamladı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz endekste 2022,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 2040,0-2050,0 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1987,0 ilk destek olmak üzere 1960,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. 13,94 direncinin geçilmesi halinde yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz kurda, trend kanalı üst bandı 15,00- 15,10 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 13,35 desteği altında 13,00’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 Çin’li emlak şirketi Evergrande’nin ardından bir başka emlak şirketi olan Shimao Group 645 milyon yuan borcunu ödeyemeyerek temerrüde düştü. Yetkililer konu hakkında açıklama yapmazken, şirket hisselerinde %5’e varan kayıplar görüldü. Çin’de görülen emlak krizinin diğer sektörlere ve ülkelere yansıyıp yansımayacağı temerrüte düşen şirketlerin geleceğine bağlı. Çin’in bu dev şirketlerine diğer ülkelerin ve şirketlerin de yatırımı söz konusu. Hatırlanacak olursa Evergrande inşa haline olan projelerinin devamına karar vermişti. Sürdürülebilirlik açısından pozitif bir görünüm sergilese de, nakit sıkıntısı borç ödemelerinde şirketi zor durumda bırakabilir.

 Yurtdışı veri gündeminde seans başında Almanya Sanayi Üretimi ve Dış Ticaret Dengesi verisi açıklanacak. Sanayi üretiminde düşüş beklenirken ticaret dengesinde bir miktar artış beklenmekte. Öğleden saatlerinde ise Euro Bölgesi yıllık enflasyon verisi açıklanacak. Beklenti %4,7 olarak gerçekleşmesi. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında tarım dışı istihdam datası açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Fed’in sıkılaşma mesajı ardından satış baskısı altına kalan Asya piyasalarında toparlanma görülüyor. Avrupa piyasaları da açılışta yatay olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/Dolar ise, kısa vade ortalamaların birbirine aşağı yönlü kesmesiyle zayıf görünüm devam ediyor. 1,1305 direncini yakından takip edeceğimiz paritede, bu seviye üzerinde kalınması halinde 1,1370 hedeflenebilir olası geri çekilmelerde 1,1275 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten