Model Portföy / Yatırım Finansman – (6.08.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında son günlerde görüldüğü gibi yeniden satış baskısı altında kaldı. 1066,00 üzerinde tutunmayı başaran BIST100, seans sonlarına doğru toparlanmayı başardı ve günü %0,43 değer kazancıyla 1091,80 puanla kapattı. Son 4 işlem günü ardından ilk defa pozitif kapanış gerçekleştiren BIST100 endeksinde 100 günlük hareketli ortalama 1096,50’nin üzerinde kalınması halinde 1126,5’e yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1083,4 ilk destek olmak üzere 1070,00’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, Londra’da swap faizlerindeki yükselişin ardından Salı günü geri çekildiği. Ancak dün faizlerin düşmesi ile kurda toparlanma görüldü. 7,08 seviyesini test eden Dolar/TL, an itibariyle 7,06’dan işlem görmekte. Bugün ve yarın 7,04-7,08 bandından dalgalanması halinde oluşabilecek flama formasyonu sonrası yukarı yönlü hareketleri yeniden tetikleyebilir. Ancak 7,04 desteği altında kalınması halinde ise 6,9860’a geri çekilme ivme kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 Dünya Bankası yaptığı yazılı açıklamada, oluşan zararın hızlı bir tespiti ve patlamanın ardından Lübnan’ın ihtiyaçlarının belirlenmesine hazır olduğunu duyurdu. Lübnan için tahsis edilen kaynakların yeniden programlanmaya hazır olunduğu belirtilen açıklamada, yeniden imar için kamu ve özel finans desteğinin seferber edilmesi amacıyla çalışmaya açık olunduğu kaydedildi.

 Fed Üyelerinden Loretta Mester ve Richard Clarida ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte yeniden yükselişe geçen koronavirüs pandemisine rağmen büyümesi gerektiğini ve Kongre’den gelecek diğer bir mali destek paketinin buna yardımcı olacağını söyledi.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda, öğleden sonra ABD tarafında İşsizlik haklarından yararlanma başvuruları açıklanacak. Önceki dönem 1,434bin olarak gerçekleşen veride beklenti 1,415bin.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda Asya piyasaları Hong Kong önderliğinde negatif bir seyir izlemekte. Ancak Mumbai ve Kospi endekslerinde pozitif hava hakim. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı ardından yatay bir seyir izliyor. Avrupa piyasaları ise açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor.

 EUR/USD ise, dün 1,1906 seviyesinden dönmesiyle ikili zirve oluşumu dikkat çekiyor. Bu seviyenin yeniden denenmesi ile yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede 1,2090 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1818 ilk destek olmak üzere 1,1714’e düşüş hız kazanabilir.

Model Portföy Güncelleme Raporu

FROTO’yu Model Portföyümüze ekliyoruz. Ford Otosan için tavsiyemizi bu hafta içinde yukarı çekmiştik, bu değişiklikte temel sebepler (1) Yılın ikinci yarısında beklentilerden daha yüksek faaliyet kar marjı ve yüksek kurların da etkisiyle karlılıkta artış tahminimiz (2) İhracat satışlarında AB’de açıklanan teşviklerin desteği ve şirketin ürünlerinin daha dayanıklı görünüme sahip internetten satış/dağıtım şirketleri tarafından kullanılıyor olması sayesinde beklenen iyileşme (3) Ford-VW anlaşması kapsamında Ford Otosan’da orta vadede gerçekleşebilecek ilave üretim artışı potansiyeli olarak özetlenebilir. Yeni hedef fiyatımız olan 114.0 TL’ye göre hisse için %45 yükseliş potansiyeli hesaplıyoruz. 2021 tahminlerimize göre hissenin FD/FAVÖK çarpanı 6.5x seviyesinde olup (tarihsel ortalaması yaklaşık 7.5x), ayrıca %7.6 temettü verimi tahminimiz bulunmaktadır.

MAVI’yi Model Portföyümüzden çıkarıyoruz. Artan günlük COVID-19 vakalarının, yeni kısıtlama ve muhtemel kapatma riskini yükseltmesi sebebiyle MAVI’yi portföyümüzden çıkarıyoruz. Hisse, portföye eklendiği 13 Mayıs tarihinden bu yana XU100 endeksinden %14 daha düşük performans gösterdi, bu oran portföyden çıkarma kriterimiz olan -%15 rölatif performans eşiğine çok yakın. Portföyden çıkarıyor olmamıza rağmen, şirketin güçlü bir bilançosu olduğunu ve operasyonların 2021’den itibaren hızlıca toparlanabileceğini düşünüyoruz. MAVI şu anda 10,6x 2021 F/K ve 3,8x 2021 FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görüyor. Bu oranlar şirketin yurtdışı benzerlerine göre sırasıyla %54 ve %73 iskontoyla işlem gördüğüne işaret ediyor.

OZKGY’yi Model Portföyümüzden çıkarıyoruz. Haziran’da rekor seviyedeki konut satışlarının ardından, faizlerdeki ani artışın Büyükyalı Projesi (NAD’nin %45’i) konut satışlarını baskılayacağını düşündüğümüz için OZKGY’yi model portföyümüzden çıkarıyoruz. Aynı zamanda, salgında ikinci dalga ihtimali de Ela Quality Otel (NAD’nin %31’i) gelirleri üzerinde risk oluşturabilir. Hisse portföyümüze girdiği tarih olan 13 Temmuz’dan bu yana, OZKGY BIST-100’e göre %2 daha yüksek getiri elde etmiştir. Güncel rakamlarla OZKGY NAD’sine göre %40 iskontoyla işlem görürken, halka açık GYO’ların iskonto ortalaması %17 seviyesinde bulunmaktadır.

Model Portföyümüz BIST100 endeksine göre yılbaşından beri %1,4 daha yüksek getiri elde etmiştir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN