Model Portföy / Yatırım Finansman – (6.05.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks, dün güne pozitif açılışla başlamasının ardından, seans başlarında 1409,0 desteğine kadar geri çekildi. Bu seviye üzerinde tutunmayı başaran BIST100, günü %0,26 değer kazancıyla 1420,0 puanla kapattı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını beklediğimiz endekste 50 günlük hareketli ortalama 1428,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin geçilmesi halinde ise 1445,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1409,0 desteği altında 1400,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün 8,37 seviyesini test etmesinin ardından geri çekildi. An itibariyle 8,32-8,33 bandından işlem gören kurda, öğleden sonra açıklanacak olan TCMB faiz kararına kadar sakin bir seyir görülebilir. Bu durumda 8,33 seviyesi üzerinde kalınması halinde 8,38-8,40 bandına yükseliş denemeleri görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,31 desteği altında 22 günlük hareketli ortalama 8,21’e düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de Biden yönetimi aşılar üzerindeki patentlerin kaldırılmasını desteklediğini açıkladı. Amerika İlaç Araştırmaları ve Üreticileri Grubu ise Biden yönetiminin aşı patentlerinin kaldırılması yönündeki desteğine karşı olduğunu ifade etti. Ticaret grubunun üyeleri arasında AstraZeneca, Pfizer ve Johnson & Johnson gibi aşı üreticileri bulunuyor.

 Avrupa Birliği (AB), çip ve ilaç gibi kritik ürünlerde dışa bağımlılığı azaltmaya yönelik plan hazırladı. Stratejiye göre, AB Komisyonu, gelecekteki krizlere hazırlık amacıyla üye ülkeler arasında kişi, mal ve hizmetlerin serbest dolaşımını sağlamak için “Tek Pazar Acil Durum Enstrümanı” kurulmasını teklif edecek.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda, öğleden sonra TCMB mayıs ayı toplantısında faiz kararını açıklayacak. Faiz oranlarında ve karar metninde bir değişiklik olması beklenmiyor.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda ise öğlen saatlerinde ECB aylık raporu yayınlanacak. Ardından Euro Bölgesi perakende satışlar verisi açıklanacak. Öğleden sonra ise ABD haftalık işsizlik maaşı başvurularını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları açıklanan ilk çeyrek karlarıyla açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor. Asya piyasalarında ise Shanghai endeksi dışında diğer endekslerde pozitif hava hakim. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası karışık seyrediyor.

 EUR/USD ise, dün 1,20 desteği altı test edildi. An itibariyle de bu seviyenin hemen üzerinde işlem gören paritede 1,2030’u direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 1,2065 sonraki hedef izlenebilir. Olası geri çekilmelerde 50 günlük hareketli ortalama 1,1990’ı destek olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten