Model Portföy / Yatırım Finansman – (6.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe hafif negatif açılışla başlayan endeks, seans başlarında alımların öne geçmesiyle yükseliş kaydetti ve 100 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunarak günü %0,83 değer kazancıyla 1442,0 puanla kapattı. Güne yatay bir başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1475,0’i sonraki hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1432,0 ilk destek olmak üzere 1420,0’e geri çekilme devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün doların diğer ülke para birimleri karşısında değer kaybetmesiyle geri çekildi. 10 günlük hareketli ortalama 8,1280 altında işlem gören kur, bu seviyenin altında kaldığı sürece zayıf görünümünü devam ettirebilir. Bu durumda 8,10’un altında kalınması halinde 8,00’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 8,1370’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde ise 8,25 yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) yapılan açıklamada, İcra Kurulu’nun, Afet Etkilerinin Sınırlandırılması ve Borcun Hafifletilmesi Fonu (CCRT) kapsamında 28 üye ülke için borç servisi yardımında 6 ay daha uzatmaya gittiği bildirildi. IMF’nin açıklamasında, AB, İngiltere, Japonya, Almanya, Fransa, Hollanda, İsviçre, Norveç, Singapur, Çin Meksika, Filipinler, İsveç, Bulgaristan, Lüksemburg ve Malta’nın aralarında bulunduğu ülkelerin yaklaşık 774 milyon dolarlık destek sağlamayı taahhüt ettiği aktarıldı.

 Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle bugün Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştirecek.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda öğleden sonra reel efektif döviz kuru verisi açıklanacak

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güveni ve işsizlik oranı verilerini takip edeceğiz. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Jolts İş İmkanları değişim oranı açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında karışık bir seyir hakim. Nikkei ve Shanghai endekslerinde satışlar görülmekte. Avrupa piyasaları da açılışta yatay olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası karışık seyretmekte.

 EUR/USD ise, dün düşüş trend kanalı üst bandı 1,1790 üzerinde tutunmayı başardı. 200 günlük hareketli ortalama 1,1828’i direnç olarak takip edeceğimiz paritede, bu seviyenin geçilmesi ile 1,19’a yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1775’i destek olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN