Model Portföy / Yatırım Finansman – (6.01.2022)

Piyasalarda Dün…

 Endeks, dün güne yatay açılışla başlamasının ardından, seans sonlarına kadar sakin bir seyir izledi. Ardından alımların güç kazanmasıyla 22 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmayı başaran BIST100, günü %2,12 değer kazancıyla 2005,2 puanla tamamladı. Global piyasaların etkisiyle güne negatif başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1980,0’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 1960,0’a düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde 2020,0 direnç olarak takip edilebilir

 Dolar/TL ise, güçlü duruşunu korumaya devam ediyor. 13,94 direncini yakından takip edeceğimiz kurda, bu seviye üzerinde kalınması halinde 14,30 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde 13,37 desteği altında 13,00’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Merkez Bankası, 14-15 Aralık FOMC toplantı tutanaklarını yayınladı. Buna göre, Yüksek enflasyon baskılarının ve güçlenen istihdam piyasasının ışığında katılımcılar, net varlık alımlarının cari hızıyla sağlanan politika desteğinden artışın devam etmesinin artık gerekli olmadığına karar verdiler. Katılımcıların çoğu, faiz artırımı için şartların, iş gücü piyasasında son dönemdeki iyileşme hızının devam etmesi halinde, göreceli olarak yakın zamanda karşılanabileceği kararına vardı. Ayrıca ekonomi, iş gücü ve enflasyon için görünüm dikkate alındığında, faizlerinin önceden öngörülenden daha erken veya daha hızlı bir hızla artırılmasının gerekli hale gelebileceğini ifade etti. Ancak İstihdam piyasası şartları hala Fed’in hedefinden uzak.

 Yurtdışı veri gündeminde seans başında Almanya Fabrika Siparişleri verisi açıklanacak. Önceki dönem eksi yüzde 6,9 olarak gerçekleşen veride beklenti artı yüzden 2,1’e yükselmesi. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında haftalık işsizlik maaşı başvuruları, ticaret dengesi, Hizmet PMI ve fabrika siparişleri verilerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Fed’in toplantı tutanakları ardından faiz artış ihtimalinin güçlenmesiyle Asya piyasalarında negatif hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta satıcılı olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası aşağıda işlem görüyor. Nasdaq endeksinde %3’ün üzerinde kayıp söz konusu.

 EUR/Dolar ise, yatay seyrine devam ediyor. 22 günlük hareketli ortalama 1,1308’i destek olarak takip edeceğimiz paritede, 1,1250’e geri çekilme devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1,1374 direnç olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten