Model Portföy / Yatırım Finansman – (5.08.2022)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarından itibaren yatay bir seyir izledi. Rekor tazelemeye devam eden BIST100, günü %1,46 değer kazancıyla 2723,6 puanla tamamladı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını beklediğimiz endekste 2760,0 direncini takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 2800,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 2700,0 ilk destek olmak üzere 2640,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, yatay seyrine devam ediyor. 18,00 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleşmesi halinde önceki zirve 18,36’ya yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde 17,66 ilk destek olmak üzere 14,40’a düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Başkanı Joe Biden, enflasyonun düşürülmesine yönelik yasa tasarısının geçirilmesi için Kongreye çağrıda bulundu. Tasarıyı görüşmek üzere General Motors, Cummins, AFL-CIO, Kaiser Permanente, UAW, Carrier ve Ameren şirketlerinin üst yöneticileriyle toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya şirketlerin üst yöneticilerinin yanı sıra ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve ABD Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Brian Deese de katıldı. Biden, toplantıda yaptığı konuşmada, enflasyonu düşürmeye yönelik 430 milyar dolarlık yasa tasarısına ilişkin bilgi verdi. Yasanın milyonlarca Amerikalı için sağlık maliyetlerini düşüreceğine dikkati çeken Biden, tasarının sağlık sigortası Medicare’e reçeteli ilaç fiyatlarını müzakere etme gücü vereceğini söyledi.

 Yurtiçi veri gündeminde Temmuz ayı Hazine Nakit Dengesi (17:30) izlenecek. Ek olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in bugün Soçi’de bir araya gelmesi bekleniyor. Masadaki ana konular Suriye’nin kuzeyine olası askeri operasyonlar ve tahıl koridoru olacak.

 Yurtdışında ABD tarım dışı istihdam artışı, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar gibi kritik veriler izlenecek (15:30).

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Olumlu bilançolar, kısmen yatışan jeopolitik stres ve resesyon kaygılarını hafifleten veriler küresel risk iştahını desteklemeye devam ediyor. ABD’de dün karışık (DJI ve SPX negatif, Nasdaq pozitif) kapanışların ardından vadeliler ve Asya borsaları bu sabah pozitif tarafta. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması bekleniyor.

 EUR/Dolar ise, kısa vadeli hareketli ortalamalar üzerinde kapanış gerçekleştirmeye devam ediyor. 1,025’in geçilmesi ile yukarı yönlü hareketlerin ivme kazanmasını beklediğimiz paritede 1,0370 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde 1,063 destek olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!