Model Portföy / Yatırım Finansman – (5.08.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında yeniden satışlarla karşılaştı. 1120,00 desteğinin de kırılmasıyla geri çekilmeni hız kazandığı BIST100 endeksi 1065,00’e kadar düşüş kaydetti. Ardından toparlanmaya çalışsa da başarılı olamayan endeks günü %3,53 değer kaybıyla 1087,16 puan ile kapadı. 200 günlük hareketli ortalama üzerinde kapatmasıyla tepki alımlarının gelmesini beklediğimiz endekste 1096,50’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin geçilmesi halinde ise 1114,50’e yükseliş ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1058,00 destek olarak izlenebilir.

 Dolar/TL ise dün 6,8890’a geri çekildi. An itibariyle de 10 günlük hareketli ortalama 6,9220’nin hemen üzerinde işlem gören kurda 6,95’İ direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin geçilmesi halinde ise yeniden 7,00 seviyeleri test edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,8860’ı destek olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 Uluslararası Para Fonu (IMF), ekonomilerin dış pozisyonlarına ilişkin görünümün oldukça belirsiz olmaya devam ettiğini belirterek, krizde ikinci dalganın gelişmekte olan ekonomiler için cari işlem açıklarını yönetme kapsamını kısıtlayabileceğini, emtia ihracatçılarının cari işlemler dengesini daha da düşürebileceğini ve küresel ticaretteki azalışı daha da derinleştirebileceğini belirtti.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda, seans başlarında Almanya ve İngiltere İmalat PMI verileri açıklanacak. Öğlen saatlerinde ise Euro Bölgesi Perakende Satışlar verisi yayınlanacak. Ardından ABD tarafından sırasıyla ADP Tarım Dışı İstihdam, Ticaret Dengesi ve seans sonlarına doğru ise ISM İmalat PMI verilerini takip ediyor olacağız.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda Asya piyasaları ABD’de koronavirüs vakalarında artışın karşısında alınan önlemlerin yetersiz bulunmasından dolayı karışık bir seyir izliyor. Avrupa piyasaları da açılışta hafifi pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, son iki gündür yaptığı düzeltme hareketi sonrası toparlanmayı başardı. Yükseliş trend kanalı içinde hareket etmeye devam eden parite an itibariyle 1,1812’den işlem görmekte. Bu seviyenin üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz Eur/Dolar’da, trend kanalı üst bandı 1,20 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,18 altında 1,1750’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN