Model Portföy / Yatırım Finansman – (5.04.2021)

Piyasalarda Cuma günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans boyu yatay bir seyir izledi ve günü 10 günlük hareketli ortalamanın hemen altında %0,25 değer kazancıyla 1430,1 puanla kapattı. Global piyasaların da etkisiyle güne pozitif başlamasını beklediğimiz Bıst100’de 1443,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 1470,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1420,0 ilk destek olmak üzere 1400,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, Cuma 7,9880 seviyesine kadar geri çekilmesinin ardından toparlanma gösterdi ve yeniden 8,17-8,25 bandında yerleşti. 7,12 desteğini yakından takip edeceğimiz kurda, bu seviyenin altında kalınması halinde yeniden 8,00 seviyesi test edilebilir. Olası yükselişlerde ise 8,25 direncini izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 Uluslararası Para Fonu’nun başta ABD’nin katkısıyla üye ülkelere özel çekme hakları (SDR) sistemi üzerinden toplam 650 milyar dolar değerinde IMF fonu aktarması, yüzde 0,98 kotaya sahip TCMB’nin döviz rezervine de yaklaşık 6,4 milyar dolar ekleyebilir. TCMB brüt rezervlerinde SDR üzerinden 1 milyar 576 milyon dolarlık IMF parası bulunuyor. Bu durum TCMB rezervlerini bir miktar katkı sağlayabilir. Görüşmeleri devam eden yeni fonun haziranda duyurulması bekleniliyor.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında mart ayı TUFE verisi açıklanacak. Önceki dönem %0,91 olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi %1,04.

 Yurtdışı veri gündeminde ise seans sonlarına doğru ABD tarafında mart ayı Hizmet PMI ve Fabrika Siparişleri verileri öne çıkıyor. Her iki veride de artış bekleniyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarının geneli tatil nedeniyle kapalı ancak Japon Nikkei endeksinde pozitif görünüm hakim. Avrupa piyasalarının da kapalı olacağı bugünde, Amerika vadelileri Cuma seans kapanışı sonrası yatay seyretmekte.

 EUR/USD ise, her ne kadar toparlanma görülse de düşüş trend direnci altında işlem görmeye devam ediyor. 1,1796 üzerinde kalınması ile yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede 1,1855 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1748 ilk destek olmak üzere 1,17’e düşüş devam edebilir.

Model Portföy Güncelleme

ARCLK’i model portföyden çıkartıyoruz. Portföye dahil ettiğimiz Temmuz sonundan beri nominal %63, göreceli olarak %36 getiri sağlayan hissede Hedef Fiyat’ımıza %9 getiri potansiyeli kaldığını göz önüne alarak kar realizasyonuna gidiyoruz. Bu sene yurtdışı talepteki canlanma ve halen yüksek seviyede devam eden iç satışlar sayesinde yine bir güçlü ciro artışı olmasını bekliyoruz. Ancak artan girdi maliyetleri yüzünden geçen sene %14.5 seviyesinde gerçekleşen FAVÖK marjında önemli bir daralma bekliyoruz (Şirket tahmini: %11). Yüksek çalışma sermayesi ve artan sabit yatırım maliyetleri, nakit akışını olumsuz etkileyebilecek diğer faktörlerdir. ARCLK BIST-30 hisseleri içinde satışlarındaki yüksek yurtiçi payı (%65) ve düşük kaldıraç oranıyla (0.95x) defansif özelliklere sahiptir. Şirket 2021T 10.6x F/K ve 5.6x FD/FAVÖK çarpanlarından işlem görmektedir. ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ tavsiyemizi gözden geçiriyoruz.

Model Portföyümüz BIST100 endeksine göre yılbaşından beri %9,1 daha yüksek getiri elde etmiştir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN