Model Portföy / Yatırım Finansman – (4.12.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün, güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında geri çekilmiş olsa da, ardından toparlanmayı başardı ve günü %0,40 değer kazancıyla 1330,85 puanla kapattı. Güne yatay başlamasını beklediğimiz BIST100’de, 1336,0 ilk direnç olmak üzere 1344’e yükseliş devam edebilir. Olası kar satışları karşısında ise 1318,0’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 1310,0’a düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise dün enflasyon verisi ardından 22 günlük hareketli ortalama 7,9180 seviyesine kadar yükseliş kaydetmiş olsa da, bakan Elvan’ın açıklamalarıyla yeniden düşüşe geçti. An itibariyle 7,80 seviyelerinden işlem gören kurda, bu seviyenin altında kalınması halinde 7,5’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 7,87’i direnç olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 OPEC , 2021 Ocak ayından itibaren petrol üretim kesintilerini önceden planlanandan daha kademeli olarak hafifletmek için bir anlaşmaya vardı ve durum kırılgan petrol pazarına arz fazlasını eritmesi için daha fazla zaman tanıdı. Bu durum petrol fiyatlarında yükselişe neden olurken, Brent petrol varil fiyatı 50 doları test etti. Petrol fiyatlarındaki yükseliş yıl sonuna kadar devam edebilir.

 ABD’li Moderna, taşıyıcı RNA teknolojisiyle geliştirdikleri aşıya ilişkin gelen son verilerin kalıcı bağışıklık potansiyeli sunduğunu açıkladı. Öte yandan Alman şirket Biontech ile birlikte koronavirüse karşı aşı geliştiren Pfizer, 2020 aşı üretim hedefini 100 milyon dozdan 50 milyon doza düşürdü. Açıklamada aşı için gerekli hammadde temininin süreci uzatacağı söylendi

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda, seans başında Almanya Fabrika Siparişleri verisi açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Tarım Dışı İstihdam Değişimi, Ortalama Saatlik Kazançlar, İşsizlik Oranı ve Fabrika Siparişleri verilerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları , aşının ulaşımında yaşanacak aksama endişesi oluşsa da ekonomik verilerin toparlanması ışığında genel olarak pozitif seyrediyor. Avrupa piyasaları da olumlu bir açılış gerçekleştirmesi beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası yatay seyrediyor.

 EUR/USD ise kısa vade yükseliş trend kanalı üst bandı 1,2180 seviyesinden dönmüş olsa da, güçlü duruşunu korumaya devam ediyor. Bir miktar geri çekilme görebileceğimiz paritede 1,2130’u destek olarak izleyeceğiz. Olası yükselişlerde ise 1,2180’in üzerinde kalınması halinde 1,2350 sonraki hedef olarak takip edilebilir.

PGSUS’u Model Portföyümüze ekliyoruz.

2021’de kısa mesafeli uçuş ve tatil sebebiyle seyahatteki toparlanmanın, uzun mesafeli uçuş ve iş seyahatlerinden daha hızlı olacağını düşünüyoruz. Bu durum düşük maliyetli havayolları için avantajlı. Covid-19 ile mücadelede yaşanan gelişmeler sayesinde, gelecek yıl için PGSUS’un 2019 kapasitesinin %90’ına ve yolcu sayısının da %80’ine ulaşabileceğini düşünüyoruz. Şirketin sıkı maliyet politikası da FAVÖK’ün iyileşmesine yol açabilir. Şirketin 9A20 itibariyle 469mn EUR nakit pozisyonu bulunuyor ve bu miktar şirketin 238mn EUR’luk banka borcu ile önümüzdeki düşük sezonda yaşanabilecek olası 150mn EUR’luk nakit çıkışını kolaylıkla karşılayabilecek seviyede. Hisse için Endeks Üstü Getiri tavsiyemiz bulunuyor ve hedef fiyatımız olan 92,20TL, %46’lık artış potansiyeline işaret ediyor. PGSUS 2021 FD/FAVÖK tahminimize göre 4,1x çarpanla ve uluslararası benzerlerinin ortalaması olan 11,7x’in oldukça altında işlem görüyor. Hisse yılbaşından bu yana BIST-100 endeksinin %37 altında performans gösterdi.

Model Portföyümüz BIST100 endeksine göre yılbaşından beri %7,3 daha yüksek getiri elde etmiştir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN