Model Portföy / Yatırım Finansman – (4.08.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında gelen satışlarla geri çekildi. Bayram tatili dolayısıyla da yarım seans gerçekleşen Perşembe, BIST100 endeksi haftayı %0,76 değer kaybıyla 1126,90 puanla kapattı. 50 günlük hareketli ortalamanın biraz altında kapanış gerçekleşen endekste, 1129,65 seviyesinin üzerinde kalınması halinde yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Bu durumda 1155,2 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin devamı halinde ise 1120,0 desteğini takip edeceğiz.

 Dolar/TL ise dün 7,00 seviyesi yeniden test edildi. Ancak bu seviye üzerinde kalıcı olamayan kur, 6,9550’ye yeniden geri çekildi. 5 günlük hareketli ortalama 6,97660’ı direnç olarak takip edeceğimiz Dolar/TL’de, bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 7,0130’e yükseliş denemeleri görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,95 destek olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Avustralya Merkez Bankası (RBA) bugünkü politika toplantısında gösterge faizi ve faiz hedefini değiştirmedi. Banka, mevcut ayarların ve rekor büyüklükteki mali harcamaların, Victoria eyaletinin karantina tedbirlerini sıkılaştırmasına ve süresini uzatmasına karşın, resesyondan toparlanmaya yardımcı olacağı görüşü ile bu kararı aldı.

 Yurtiçinde Temmuz ayı TUFE verisi açıklanacak. Önceki dönem 1,13% olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi 0,90%.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda, seans başlarında Almanya Temmuz ayı İmalat PMI verisi açıklanacak. Beklentiler hala 50 seviyesinin altında seyretmekte. Ardından İngiltere PMI verisi açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD ISM İmalat PMI verisini takip edeceğiz. İngiltere ve ABD verilerinde piyasa beklentileri 50’nin üzerinde gerçekleşeceği yönünde.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda Asya piyasaları Avustralya Merkez Bankası’nın gösterge faizleri sabit bırakması ile Shanghai endeksi hariç alıcı bir seyir izliyor. Amerika vadelilerinde de teknoloji sektöründe görülen yükselişle beraber geçtiğimiz hafta seans kapanışı itibariyle pozitif hava hakim.

 EUR/USD ise, yükseliş trend kanalı içinde hareket etmeye devam ediyor. Daha önce bahsetmiş olduğumuz bayrak formasyon hedefi 1,1850’i gören paritede düzeltme hareketleri görülmekte. 10 günlük hareketli ortalama 1,17’yi destek olarak takip edeceğimiz paritede bu seviyenin altında kalınması halinde 1,1530’a geri çekilme devam edebilir. Yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde ise 1,1790 direncinin geçilmesi ile trend kanalı üst bandı 1,1880 yeniden hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN