Model Portföy / Yatırım Finansman – (4.05.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında gelen alımlarla 1407,0 direnci üzerinde tutunmayı başardı. Gün boyu yükseliş ivmesini korumayı başaran BIST100 , %1,67 değer kazancıyla 1421,1 puanla günü tamamladı. Yatay bir başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1432,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise nisan ayında görülen zirve 1445,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1413,0 ilk destek olmak üzere 1405,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün dolar endeksinde görülen düşüşle beraber 10 günlük hareketli ortalama 8,2460’a kadar düşüş kaydetti. Ancak endeksin yeniden toparlanmasıyla kurda yükseliş denemeleri görülebilir. Bu durumda 8,30-8,33 bandını hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 8,2460 desteği altında 8,1830’a düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 Fed Başkanı Powell, ABD’de ekonomik toparlanmanın “gerçek ilerleme kaydettiğini” ancak bu kazanımların eşit dağılmadığını söyledi. Powell, Şubat ayında en düşük gelirli çalışanların yüzde 20’sinin hala işsiz olduğuna işaret etti. Bu oran en yüksek ücretli çalışanlarda yüzde 6 seviyesinde. Özellikle de hizmet sektöründeki düşük gelirli işçilere düştüğünü defalarca dile getirmişti. Her ne kadar 2021 yılının ilk üç ayında bordrolu çalışan sayısında ortalama 539 bin artış yaşansa da, maaş bordrosu istihdamı hala 8,4 milyon ile pandemi öncesi seviyelerin altında.

 İçişleri Bakanlığı, 7 Mayıs Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda öğleden sonra ABD tarafında dış ticaret dengesi, fabrika siparişleri ve dayanıklı tüketim malları siparişleri verileri açıklanacak. Fabrika siparişlerinde artış beklenirken, dayanıklı tüketim malları siparişlerinde değişiklik beklenmiyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları global piyasaların da etkisiyle karışık bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasalarında Çin ve Japonya endeksleri tatil dolayısıyla kapalı olacak. Diğer Asya endeksleri ise pozitif seyretmekte. Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından bir miktar aşağıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, dün Fed Başkanı Powell’ın ekonomideki toparlanmanın her alanda aynı güçte olmadığına dair mesajları ile zayıf görünüm sergiliyor. 1,2015’i destek olarak takip edeceğimiz paritede 1,20’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1,2070’i direnç olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN