Model Portföy / Yatırım Finansman – (4.05.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz hafta Perşembe, güne pozitif açılışla başlayan endeks, öğleden sonra kar satışlarıyla karşılaştı. Global piyasalarında etkisiyle geri çekilmenin hız kazandığı BIST100, 99,360 seviyesine kadar düşüş kaydetti. Ancak sonrasında toparlanmayı başaran endeks, haftayı %0,48 değer kaybıyla 101,110 puanla kapattı. 100,500’ü destek olarak takip edeceğimiz endekste, bu seviyenin altında kalınması halinde ilk olarak 99,200, sonrasında ise 97,600’e doğru satışlar hız kazanabilir. Yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde ise 102,200’ü direnç olarak takip edeceğiz.

 Dolar/TL ise, Cuma günü 7,00 direnci üzerine çıkmayı başardı. An itibariyle 7,0170’den işlem gören kurda, 6,9880’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde geri çekilmenin hız kazanacağı Dolar/TL’de, 22 günlük hareketli ortalama 6,89’a doğru geri çekilme hız kazanabilir. Aksi taktirde 7,04’ün yeniden test edilmesi ve üzerinde kalınması halinde ise 7,12-7,13 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame katıldığı bir programda küresel pandeminin Türkiye ekonomisi üzerindeki mevcut ve potansiyel etkilerinin yanı sıra koronavirüs ile mücadelede ve sonrasında Türkiye’nin uygulaması gereken ekonomik tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamada “Bu kriz, küresel yayılımının hızı ve boyutları bakımından daha önceki hiçbir krize benzemiyor. Başka birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de ilk göstergeler krizin ekonomik etkisinin derin ve yaygın olacağına işaret ediyor.” dedi.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Nisan ayı TUFE ve İmalat PMI verileri açıklanacak. Önceki dönem 0,57% olarak gerçekleşen enflasyon verisinde piyasa beklentisi 0,60%

 Yurtdışı veri gündeminde ise seans başlarında Almanya İmalat PMI verisi açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD Mart ayı Fabrika Siparişleri verisini takip ediyor olacağız.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları ABD-Çin arasında artan gerginlikle beraber satıcılı seyrediyor. Avrupa piyasaları da açılışta negatif olması beklenirken, Amerika vadelileri Perşembe seans kapanışı sonrası aşağıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, Cuma 100 günlük hareketli ortlama üzerinde çıkarak 1,1018’e kadar yükseliş kaydetti. Ancak bu seviye üzerinde tutunamayıp geri çekilen parite an itibariyle 50 günlük hareketli ortalama 1,0930’un hemen altında işlem görüyor. Geri çekilmenin devam etmesi halinde 1,0876 sonraki destek olarak izlenebilir. Olası tepki hareketlerinde ise 1,0975’i direnç olarak takip edeceğiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN