Model Portföy / Yatırım Finansman – (31.03.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne yatay açılışla başlayan endeks, öğlen saatlerinde satış baskısıyla karşılaşmış olsa da, ardından toparlanmayı başardı ve günü %0,23 değer kazancıyla 1395,7 puanla kapattı. Global piyasaların da etkisiyle hafif satıcılı bir açılış yapmasını beklediğimiz endekste 1382,0’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 1371,0’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1400,0 ilk direnç olmak üzere 1432,0’e yükseliş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün 8,45 seviyesini test etmesinin ardından geri çekildi. 8,30’u destek olarak takip edeceğimiz kurda, bu seviyenin altında kalınması halinde 8,20’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 8,37 direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD yönetiminin 2020 İnsan Hakları Raporu’nu açıklayan Dışişleri Bakanı Antony Blinken, özellikle Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlalleri ile Rusya’daki siyasi muhaliflere yönelik uygulamalara dikkati çekti. Blinken, Beşşar Esed rejiminin kendi halkına karşı vahşi saldırılarına devam ettiğini belirtti. Raporun Çin bölümünde, Sincan’daki insan hakları ihlalleri “soykırım” olarak tanımlanırken, bölgedeki hak ihlallerine geniş yer ayrıldı.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında ekonomik güven endeksi ve şubat ayı ticaret açığı verileri açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise, öğlen saatlerinde Euro Bölgesi mart ayı TUFE verisi açıklanacak. Önceki dönem %0,9 olarak gerçekleşen veride beklenti %1,3. Ardından ABD tarafında ADP özel sektör istihdam datası ve bekleyen konut satışları verilerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları öğlen saatlerinde açıklanacak olan enflasyon datası beklentisiyle karışık seyretmesi bekleniyor. Çin’den gelen imalat PMI rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesine karşın Asya piyasalarının genelinde zayıf görünüm hakim. Amerika vadelileri de dünkü seans kapanışı sonrası karışık seyretmekte.

 EUR/USD ise, ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş ile beraber düşüş trend kanalı alt bandı altında işlem görmekte. 1,1750 altında kalındığı sürece zayıf görünümün devam edeceği paritede 1,16970’i destek olarak izlenebilir. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 1,1680’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde 1,1750’i direnç olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN