Model Portföy / Yatırım Finansman – (31.03.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe hafif satıcılı başlayan endeks, seans başlarında satışların derinleşmesiyle 87,000 desteğine kadar geri çekildi. 87,000 desteği üzerinde tutunmayı başaran BIST100, sonrasında toparlanma eğilimi gösterdi ve günü %0,07 artıda 88,059 puanla yatay bir şekilde kapattı. Güne yatay başlamasını beklediğimiz endekste, yukarı yönlü hareketlerin devamı haliden 89,200 ilk direnç olmak üzere 90,300 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 87,000 destek altında 86,000’e geri çekilme görülebilir.

 Dolar/TL ise, dün %1,90’lık değer kazancıyla 6,59’a kadar yükseliş kaydetti. An itibariyle de bu seviyelerde işlem görmeye devam eden kurda, bir önceki zirve olan 6,6090’ın geçilmesi halinde 6,72’ye doğru yükseliş denemeleri ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,56 desteği altında 6,50’ye doğru düzeltme hareketi görülebilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), olası yararının, riskinden daha fazla olabileceği düşüncesi ile bazı ilaçların yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde kullanımına onay verdi. FDA açılamasında, Trump yönetimin ön onayı ile hafta sonu alınan karar gereği, milyonlarlarca doz anti-sıtma ilacının (hidroksiklorokin ve klorokin) ülke genelindeki hastanelere dağıtılacağını belirtti.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başlarında Şubat ayı Ticaret Açığı verisi açıklanacak. Önceki dönem -4,45mlr TL olarak gerçekleşmişti.

 Yurtdışı veri gündeminde ise sabah saatlerinde Almanya İşsizlik oranı değişimi açıklanacak. Ardından Euro Bölgesi Mart ayı TUFE verisini takip ediyor olacağız. Önceki dönem 1,2% olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi 0,8%. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Conferance Board Tüketici Güveni verisi yayınlanacak. Önceki dönem 130,7 olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi 110.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında, Çin’den gelen PMI verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle pozitif hava hakim. Avrup piyasaları da bazı Avrupa ülkelerinde görülen vaka sayılarında artışın endişe yaratmasıyla karışık bir seyir izleyebilir. Amerika vadelileri de dünkü seans kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, yükseliş trend kanalı içinde hareket etmeye devam ediyor. 1,0990 trend desteğinden dönen parite an itibariyel bu seviyenin hemen üzerinde işlem görüyor. Öğlen saatlerinde açıklanacak olan Euro Bölgesi TUFE verisi sonrası dalgalanma görülmesinin mümkün olduğu Euro/Dolar’da 1,1060 seviyesi üzerinde kalınması halinde 1,1250 sonraki hedef olarak takip edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN