Model Portföy / Yatırım Finansman – (30.11.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında zirve tazeleyerek 1351,0 seviyesini test etti. Seans sonlarına doğru kar satışlarıyla karşılaşan BIST100 haftayı %1,02 değer kaybıyla 1328,73 puanla kapattı. Güne satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 1310,0’u sonraki destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 1300,0’e düşüş devam edebilir. Olası tepki yükselişlerinde ise 1337,0’i direnç olarak takip edeceğiz.

 Dolar/TL ise geçtiğimiz hafta Cuma 10 günlük hareketli ortalama 7,7680 seviyesine kadar düşüş kaydetti. Bu seviye üzerinde tutunmayı başaran kur an itibariyle de 50 günlük hareketli ortalama 5,85 üzerinde işlem görmekte. 7,89’u direnç olarak izleyeceğimiz kurda, 7,98 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,80 ilk destek olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Başkanı Donald Trump, her ne kadar seçim sonuçları onaylanınca görevi Biden’e devredeceğini açıklamış olsa da seçimlerde hile iddialarını yineleyerek “Joe Biden 80 milyon oy almadı, buna inanmıyorum.” dedi. Trump, seçimlere ilişkin çeşitli mahkemelere yaptıkları başvuruların geri çevrilmesinden şikayet ederek, “Bu işi gerekiyorsa Yüksek Mahkemeye kadar taşıyacağız” diyerek delillerin mahkemelerde kabul görmediğini ve yargıçların taraflı davrandığını öne sürdü.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında 3.çeyrek GSYH verisi ve Dış Ticaret Açığı verileri açıklanacak. Önceki dönem %-9,9 olarak gerçekleşen büyüme verisinde beklenti %4,8.

 Yurtdışı veri gündeminde ise seans sonlarına doğru Almanya Kasım ayı TUFE rakamı açıklanacak. Önceki dönem %0,1 olarak gerçekleşen veride beklenti %-0,7. Seans bitiminde ise ABD tarafında Bekleyen Konut Satışları verisini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin’den gelen PMI verileri beklentilerin üzerinde gerçekleşmesine karşın Asya piyasalarının genelinde negatif hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta satıcılı olması beklenirken, Amerika vadelileri Cuma seans kapanışı ardından aşağıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise güçlü duruş devam ediyor. Son 2,5 yılın en yüksek kapanışını yapan paritede 1,20’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde yükseliş trend kanalı üst bandı 1,2270 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1932’i destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN