Model Portföy / Yatırım Finansman – (30.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında alımların güç kazanmasıyla yükseliş kaydetti. 22 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmayı başaran BIST100, günü %1,13 değer kazancıyla 1401,5 puanla kapattı. Global piyasaların etkisiyle güne yatay başlamasını beklediğimiz endekste, 1407,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 1418,0’e yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1390,0 ilk destek olmak üzere 1375,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, Fed faiz kararı sonrası bir miktar geri çekilmiş olsa da, ardından toparlanmayı başardı. 10 günlük hareketli ortalama 8,2245 direncini yakından takip edeceğimiz kurda, bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 8,28-8,30 bandına yükseliş denemeleri görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise sırasıyla 8,17-8,13 desteklerini takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pandemi sürecine yönelik yeni destek paketini açıkladı. İş sözleşmelerini fesih yasağı 30 Haziran’a kadar uzatılmasının yanı sıra, KOSGEB vasıtasıyla yeni destek programının başlatılacağını bildiren Erdoğan, “mikro işletmeler 30 bin liraya kadar, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır” dedi. Bunun yanında ihtiyaç sahibi ailelere daha önce yapılan 1000 TL’lik nakdi yardımın 1100 TL’ye çıkarılmasına karar verildi.

 Yurtiçi veri gündeminde seans başında mart ayı dış ticaret açığı verisi yayınlanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise seans başlarında Almanya 1. Çeyrek büyüme verisi ve ardından Euro Bölgesi nisan ayı enflasyon verisi açıklanacak. Öğleden sonra ise ABD tarafında PCE fiyat endeksi ve Michigan Tüketici Güveni verilerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Hindistan’da görülen vaka artışları ve mutasyon endişesiyle satıcılı seyrediyor. Avrupa piyasaları da açılışta negatif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası Nasdaq hariç pozitif seyrediyor.

 EUR/USD ise, yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. 1,2150 seviyesinin geçilmesiyle yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede, trend kanalı üst bandı 1,2240 sonraki hedef olarak takip edilebilir. OIası geri çekilmelerde ise 1,2110 desteği altında 1,2070’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN