Model Portföy / Yatırım Finansman – (30.04.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışa başlayan endeks, seans başında kar satışlarıyla karşılaşsa da ardından toparlanmayı başardı. Son yedi haftanın en yüksek kapanışını gerçekleştiren BIST100, günü %0,88 değer kazancıyla 101,595 puanla kapattı. Yurtdışı piyasalarında etkisiyle güne pozitif açılışla başlamasını beklediğimiz endekste 102,600’ü ilk direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 103,700 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası kar satışları karşısında 100,600’e doğru geri çekilme hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün 6,9790 desteğini kırarak 6,9440’a kadar geri çekildi. Özellikle akşam saatlerinde açıklanan Fed faiz kararı öncesi kurda zayıf görünüm daha da arttı. An itibariyle 6,9550 seviyesinden işlem gören Dolar/TL, on günlük hareketli ortalama 6,9620’nin altında kaldığı sürece 6,8550’ye geri çekilme hız kazanabilir. Bunun için 6,9450’nin altında kalınmasını beklemekte fayda var. Yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde ise yeniden 7,00’i direnç olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

 Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Nisan toplantısının ardından beklentiye paralel olarak faiz değişikliğine gitmedi. Fed’in fonlama oranı yüzde 0 – 0.25 aralığında kaldı. Kararın ardında açıklamalarda bulunan başkan Powell, yeni tip koronavirüs (COVID19) salgını nedeniyle ekonomik faaliyette bu yılın ikinci çeyreğinde benzeri görülmemiş bir oranda düşüş yaşanacağını belirterek, “Ekonomik toparlanmanın güçlü olması için daha fazla desteğe ihtiyaç olacağını söyleyebilirim.” dedi.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Mart ayı Ticaret açığı verisi açıklanacak. Önceki dönem 2,98mlr TL olarak gerçekleşmişti.

 Yurtdışı veri gündeminde ise seans başlarında Almanya İşsizlik oranı değişimi yayınlanacak. Öğlen saatlerinde ise Euro Bölgesi Nisan TUFE verisi ve ardından ECB Faiz Kararı’nı takip edeceğiz. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında İşsizlik haklarından yararlanma verisi açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları virüs tedavi umutlarındaki artışla beraber açılışta pozitif olması bekleniyor. Aya piyasaları da an itibariyle yukarıda seyrederken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından pozitif hava hakim.

 EUR/USD ise, dün 1,0880 direncini yeniden geçemedi. An itibariyle 1,0860’dan işlem gören parite, bu seviyenin üzerinde tutunduğu sürece 1,0920’ye doğru gün içinde yükseliş denemelerinde bulunabilir. Öğlen açıklanacak olan ECB faiz kararı sonrası paritede sert hareketler görülebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN