Model Portföy / Yatırım Finansman – (30.03.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans boyunca güçlü duruşunu korumayı başardı ve günü %0,75 değer kazancıyla 1392,5 puanla kapattı. 1390,0 seviyesi üzerinde tutunmasıyla yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz endekste 1400,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 1432,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1382,0 ilk destek olmak üzere 1360,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, 8,20’nin üzerinde tutunmasıyla yükselişini sürdürüyor. 8,28’i direnç olarak takip edeceğimiz kurda bu seviyenin geçilmesi halinde 8,33 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,25 ilk destek olmak üzere 8,20’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alındı ve yerine Mustafa Duman atandı.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından, güncellenen risk haritasını paylaştı. Toplantının ardından Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edilmesi kararı alınırken, ek olarak lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek. Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecek.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Tüketici Güveni verisi açıklanacak. Veride herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Öğleden sonra Almanya Mart ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Önceki dönem %0,7 olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi %0,5. Seans sonuna doğru ise ABD tarafında Conferance Board tüketici güveni verisi açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD endekslerinde yaşanan kısa süreli dalgalanmanın ardından yaşanan toparlanma ile Avrupa piyasaları açılışta pozitif olması bekleniyor. Pazartesi gününden itibaren Nomura hisselerindeki düşüşe rağmen Asya piyasalarında güçlü duruş devam ediyor. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, zayıf görünüm devam ediyor. Yellen’ın güçlü dolar görüşü parite üzerinde de etkisini sürdürüyor. Düşüş trend kanalı alt bandı 1,1750’yi destek olarak takip edeceğimiz paritede bu seviyenin altında kalınması halinde 1,17 geri çekilme devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 200 günlük hareketli ortalama 1,1830 direnç olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN