Model Portföy / Yatırım Finansman – (30.03.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında gelen kar satışlarıyla geri çekildi. 89,500 desteği altında kalınmasıyla geri çekilmenin hız kazandığı BIST100, haftayı %3,72 değer kaybıyla 88,125 puanla kapattı. Global piyasalarında etkisiyle haftaya yatay bir açılışla başlamasını beklediğimiz endekste alımların öne geçmesiyle 90,000 seviyesine doğru yükseliş görülebilir. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 92,000’ler yeniden hedeflenebilir. Olası satış baskısının devamı halinde ise 87,000’e geri çekilme görülebilir.

 Dolar/TL ise, Cuma, haftayı seans sonrası yatay kapattı. Ancak güne pozitif açılışla başlayan kur, 10 günlük hareketli ortalama üzerine çıkarak 6,50 seviyesini test etti. An itibariyle de bu seviyenin hemen altında işlem gören Dolar/TL’de düzeltme hareketi sonrası 6,47’e doğru geri çekilme görülebilir. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 6,43 takip edeceğimiz bir sonraki destek olacaktır. Yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde ise 6,55-6,60 bandı yeniden test edilebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Çin Merkez Bankası (PBOC), 17 Şubat’tan bu yana ilk kez finans sistemine APİ(Açık Piyasa İşlemleri) yoluyla likidite enjekte etti ve Aralık 2018’den beri en uzun hareketsiz dönemini sonlandırdı. Banka ayrıca kredi faizini yüzde 2,4’den yüzde 2,2’ye düşürdü.

 ABD Başkanı Trump, yeni tip koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin uygulanma süresini 30 Nisan’a kadar uzatıldığını duyurdu. Virüs konusunda ciddi ilerleme kaydettiklerini belirten Trump, “Salgındaki ölüm oranlarının 2 haftaya kadar en yüksek seviyesine ulaşmasını bekliyoruz. 1 Haziran’a kadar ise iyileşme sürecinde olmayı umuyoruz.” diye konuştu.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Tüketici Güveni verisi açıklanacak. Sonrasında ise Almanya Mart ay TUFE verisini takip ediyor olacağız. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Askıdaki Konut Satışları verisi yayınlanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları koronavirüsün yeniden odak haline gelmesiyle haftaya negatif açılışla başlaması bekleniyor. Asya piyasaları da Japon endeksi öncülüğünde satıcılı seyrederken, Amerika vadelileri Cuma seans kapanışı sonrası hafif pozitif seyrediyor.

 EUR/USD ise, Cuma 200 günlük hareketli ortalama 1,1095’in üzerinde kapatmayı başardı. Ancak an itibariyle bu seviyenin altında işlem gören paritede, düzeltme sonrası 1,1015’e doğru geri çekilme görülebilir. Genel olarak yukarı yönlü hareketlerin devamının görülebileceği paritede, 1,14-1,15 bandı yeniden hedeflenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN