Model Portföy / Yatırım Finansman – (3.12.2020)

Piyasalarda Dün…

 Endeks, dün güne yatay bir açılışla başlamasının ardından 1339,0 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Bu seviye üzerinde tutunamayan BIST100 geri çekildi ve günü %0,02 artıda 1325,5 puanla kapattı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını beklediğimiz endekste 1344,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 1350,0-1355,0 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1310,0 ilk destek olmak üzere 1300,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise her ne kadar gün içinde sert hareketlerde bulunsa da 7,78-7,90 bandında dalgalanmaya devam ediyor. 50 günlük hareketli ortalama 7,8450’i destek olarak takip edeceğimiz kurda, bu seviyenin altında kalınması halinde 7,78’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 7,90’ı direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde 7,96-8,00 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Temsilciler Meclisi, Çinli şirketlerin ABD borsalarından çıkarılmasına olanak sağlayan düzenlemeyi onayladı. Yasalaşması için Beyaz Saray’a gidecek olan düzenlemenin ABD Başkanı Trump tarafından kabul edilmesi bekleniyor. Düzenlemenin yasalaşması halinde ABD’de ilgili otoritelerin finansal denetimine izin vermeyen şirketler ABD borsalarında işlem göremeyecek.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Kasım ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Önceki dönem %2,13 olarak gerçekleşen veride beklenti %1,0.

 Yurtdışı veri gündeminde ise, öğlen saatlerinde Almanya Hizmet PMI, ardından Euro Bölgesi Perakende Satışlar verisi açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve ISM İmalat PMI verisini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin Hizmet PMI rakamının beklentilerin üzerinde gelmesi ile Asya piyasalarında pozitif hava hakim. Avrupa piyasaları da aşının bir an önce dağıtılması ve normal hayata geçişin hızlanacağı beklentisiyle açılışta pozitif olması bekleniyor. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise bu hafta %1,35 değer kazanarak 1,21 seviyesinin üzerine yerleşmeyi başardı. Daha önce de bahsettiğimiz yükseliş trend kanalı üst bandı 1,2265’, sonraki hedef olarak takip edeceğimiz paritede, olası düzeltme hareketlerinde 1,2090’ı destek olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN