Model Portföy / Yatırım Finansman – (3.05.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe hafif negatif açılışla başlayan endeks, seans başlarında toparlanma gösterse de dalgalı bir seyir izledi ve günü %0,26 değer kaybıyla 1397,8 puanla kapattı. 1400,0 seviyesi üzerinde yeniden tutunmasını beklediğimiz endekste 1407,0 ve 1418,0 dirençlerini takından takip edeceğiz. Ardından 1445,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1390,0 ilk destek olmak üzere 1370,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, geçtiğimiz hafta, 22 günlük hareketli ortalama 8,17 üzerinde tutunmasıyla 8,28-8,30 bandına yükseliş kaydetti. 8,30 direncini yakından takip edeceğimiz kurda 8,40-8,42 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Perşembe günü açıklanacak olan TCMB faiz kararı öncesi olası geri çekilmelerde ise sırasıyla 8,25 ve 8,18’i destek olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 Avrupa’da enflasyon beklentileri aşarak birçok ülke için son birkaç yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Avrupa’da enflasyon verileri beklentilerin hafif yukarısında gerçekleşirken, Euro bölgesi tahmini enflasyonu ise yüzde 1,6 oldu. Almanya nisan ayı yüzde 2, Fransa’da yüzde 1,7, İtalya’da ise yüzden 0,9 olarak gerçekleşen enflasyon dataları ardından Euro’da değer kaybı görüldü. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ise 22 Nisan’da yapılan faiz kararı toplantısında ikinci çeyrekte büyüme ve enflasyonda artış beklediklerini belirtmişti. Enflasyondaki artış ilerleyen dönemlerde faizlerde değişikliğe gidilebileceği beklentisi yaratabilir. Verileri yakından takip etmekte fayda var.

 Yurtiçi veri gündeminde seans başında nisan ayı enflasyon datası açıklanacak. Önceki dönem %1,08 olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi %1,8. Aynı zamanda imalat PMI rakamını takip edeceğiz.

 Yurtdışı veri gündeminde ise seans başlarında Almanya nisan imalat PMI açıklanacak. Veride herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında ISM imalat PMI yayınlanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında Japonya ve Çin endekslerinin kapalı olması olmasının yanı sıra genelinde negatif görünüm hakim. Avrupa piyasaları ise açılışta pozitif olması bekleniyor. Amerika vadelileri Cuma seans kapanışı sonrası karışık seyretmekte.

 EUR/USD ise, Cuma %0,84 kayıpla 1,2017 seviyesin sert düşüş kaydetti. Bu seviyeyi destek olarak takip edeceğimiz paritede, 22, 50 ve 100 günlük hareketli ortalamaların da kesişimi olan 1,1980’e geri çekilme devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1,2065 direnç olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN