Model Portföy / Yatırım Finansman – (29.07.2020)

Piyasalarda Dün…

 Son günlerde 1200 direncini aşamayan BIST100 endeksi, dışarıdaki sınırlı geri çekilmeye sert tepki verdi. Henüz trendler aşağı döndü demek için erken fakat hatırlanacak olursa 1162’yi ana destek ve stop olarak belirlemiştik. Günlük açılış için genel bir tahminde bulunmak zor. Satıcılı başlarsak seans içerisinde tepki alımları ile karşılaşabiliriz. 1128’i ise geri çekilmede ilk güçlü tepki ile takip edebiliriz.

 Dolar/TL dün 6.87 üzerine net olarak yerleşme çabasında. Volatilite tarafına da baktığımızda bu yükselişi destekliyor. DXY’deki toparlanma burada etkili olsa da TL üzerinde devam eden baskılar 6.87’nin üzerine yerleşilmesinde etkili oldu. 6.9520’yi şimdilik direnç olarak takip ediyoruz. 6.87 ise artık destek konumuna yerleşmiş durumda. Bugün enflasyon raporu sonrasında TL’deki hareketlilik devam edebilir. TCMB’nin enflasyona bakışı aynı zamanda faiz politikasına da ışık tutacaktır.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de bugün en önemli gündem Fed. Faizlerde bir değişiklik beklenmezken Fed’den kısa vadeli faizleri uzun sürede düşük tutulmasını destekleyen bir açıklama gelebilir. 21:00’deki kararın ardından 21:30’da Fed Başkanı Powell’ın basın toplantısını takip edeceğiz.

 İçeride bugün Haziran ayı dış ticaret dengesi ve yılın üçüncü enflayon raporu takip edilecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Geçen haftaki dibinin üzerinde tutunan S&P500’de alçalan zirveler devam ediyor. Ana ortalamaların da baskılanması söz konusu. Tahvil cephesindeki toparlanma ise sınırlı kalırken, altın düzeltme sonrası yeniden 1950’lere yükseldi.

 EURUSD paritesi, ABD faizlerindeki sınırlı yükselişle 1.18’lere yakın bölgeden satışla karşılaşsa da ana trendi bozmuş değil. Bir süredir Euro tarafında long kalmaya devam ederken, stop seviyemizi ise 1.17’lere çekebiliriz. Bugünkü Fed kararı paritenin seyrini de belirleyecektir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!