Model Portföy / Yatırım Finansman – (29.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks, dün güne yatay başlamasının ardından, seans başlarında kar satışlarıyla karşılaştı. Ardından toparlanmaya çalışsa da başarılı olamayan BIST100, günü %0,44 değer kaybıyla 1385,9 puanla kapattı. Güne tepki alımlarıyla başlamasını beklediğimiz endekste 1400,0’ü direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 1417,0’e yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1372,0 ilk destek olmak üzere 1360,0’a düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün 22 günlük hareketli ortalama 8,17 altına sarkmış olsa da, toparlanmayı başardı. 8,2080’in üzerinde kalınmasıyla yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz kurda 8,30 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,17 ilk destek olmak üzere 8,00-8,02 bandına düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Merkez Bankası (Fed), Nisan ayı toplantısının ardından beklentilere paralel olarak faizleri değiştirmeyerek oy birliği ile yüzde 0-0.25 aralığında sabit bıraktı. Fed’den yapılan açıklamada en az 120 milyar dolar olan aylık varlık alım programının sürdürüleceği belirtildi. Açıklamada, enflasyon çoğunlukla geçici faktörleri yansıtarak yükseldiği, hedeflerde önemli bir ilerleme sağlanana kadar varlık alımları devam edeceğinin altı çizildi.

 Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerine hitap eden ABD başkanı Biden, aile yardım planıyla 12 haftaya kadar ücretli aile ve tıbbi iznin de sağlanacağını, milyonlarca aileye doğrudan nakit yardımı yapılacağını açıkladı.

 Yurtiçi veri gündeminde seans başında ekonomik güven endeksi verisi açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise seans başlarında Almanya işsizlik oranı değişimi, ardından nisan ayı enflasyon rakamı açıklanacak. Öğleden sonra ise ABD tarafında 1. çeyrek büyüme verisi ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları yayınlanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, dün Fed faiz oranlarında değişikliğe gitmemesi ve varlık alımlarına devam edeceğini belirtmesi ile Avrupa piyasaları açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasaları ve Amerika vadelileri de yukarıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, dün Fed’in faiz kararında bir değişikliğe gitmemesi ve başkan Powell’ın varlık alımlarına devam edeceklerine dair açıklamalarıyla beraber yükseliş kaydetti. 1,2120 direnci üzerinde tutunmayı başaran paritede yükseliş trend kanalı üst bandı 1,22 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,21 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN