Model Portföy / Yatırım Finansman – (28.09.2022)

Piyasalarda Dün…

 ABD’de faizlerin yeniden yükselmesiyle birlikte küresel risk iştahı bozulma eğiliminde. Piyasalarda yüksek likidite ve düşük faiz ortamı tam tersine dönüyor. Bu da borsalarda, emtia tarafında satış baskısı yaratıyor. ABD’de 10y faiz %4’lerde. ABD piyasaları dünü zayıf kapattı ve bu sabah da vadeli kontratlarda gerileme sürmekte. İçeride açılış zayıf olabilir. Teknik olarak BİST100 endeksinde geri çekilmede 3220 ilk destek olurken, yükselişte ise 3320 ilk direnç olarak takip edilebilir.

 Dolar/TL ise, 18,40 üzerindeki hareketini koruyor. Dolar endeksindeki yükseliş kuru yukarı çekerken TCMB faiz kararı ve rezervlerdeki son görünüm TL üzerinde kademeli baskı yaratmaya devam edebilir. 18,50 bölgesini yükselişin devamında direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD’de faizlerin yükselişi sürerken, Fed üyelerinden şahin tonda açıklamalar devam ediyor. Bugün Fed Başkanı Powell ve ECB Başkanı Lagarde açıklamaları takip edilecek. Dün ABD’de veri akışı hafif negatif geçti. Buna karşın Fed beklentileri fiyatlamada baskın ve ön planda.

 Yurt içinde bugün veri akışı sakin. Dış gündem iç fiyatlamaları belirleyecektir. ABD – Türkiye ilişkileri ise ek gündem olmaya devam edecek.

 Avrupa’da veri akışı sakin ve ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamaları önemli olacak. ABD’de ise Fed Başkanı Powell konuşması ve askıdaki konut satışları izlenecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 ABD’de dün kapanışlar hafif zayıf kalırken, bu sabah vadeli kontratlar aşağı yönlü kaldı. Asya borsalarında da satış sürmekte.

 Dolar endeksi dün ara verdiği yükselişine bugün kaldığı yerden devam ediyor. 114.59 ile yeni zirveler test eden dolar endeksi, gelişmekte olan para birimlerini baskılamaya devam ediyor. 0,9550 desteğinde tutunmaya çalışan paritede düşüşler derinleşebilir. 0,9600 – 1,0000 dar bant hareketi içerisinde fiyatlanmaya devam eden paritede ECB yetkililerinden gelen şahin tonda açıklamalar ve Goldman Sachs’ın ECB’nin önümüzdeki iki toplantısı için faiz artırım beklentilerini yukarı yönlü güncellemesi etkili oldu..

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten