Model Portföy / Yatırım Finansman – (28.07.2020)

Piyasalarda Dün…

 Yunanistan’ın Türkiye ile ilgili boykot çağrısı, dün seans sonrasında kurda hareketliliğe neden olsa da güne kur tarafında sakin başlıyoruz ve yeniden direncin altındayız. Dışarıda da hava pozitif. Dün 1196.8’in altındaki kapanışı teknik olarak iyi görmesek de bugün üzerine geçmek için fırsat oluşabilir. Veri akışı içeride sakin. Risk iştahı da dengeli. Güne pozitif başlayabiliriz.

 Dünkü sert yükselişe karşın 6.87’nin altında devam eden Dolar/TL’de kısa vadeli volatilite tarafı da düşük. Sepet yükseliyor. Dolar, dünyada değer kaybetmesine karşın TL üzerindeki faiz baskısı burada ön planda. 6.87 üzerine yerleşmesi durumunda piyasa yukarı hareketi sürdürmek isteyebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Dışarıda ABD – Çin arasındaki gerilim sürerken, ons altın da 1980 Dolar’a kadar yükseldi. Borsalar tarafında önemli bir kırılma yok. VIX’ın de gerilemiş olması piyasanın ciddi bir panik yaşamadığının göstergesi. Bugün ABD’de tüketici güven endeksi ve Richmond Fed imalat endeksini takip edeceğiz. S&P500’ün ise yeniden 3250 üzerine geçip geçmeyeceği piyasalara yön verecektir.

 İçeride bugün veri akışı sakin. Dün Yunanistan’ın yaptığı açıklamanın AB ülkelerinde yansıması ne şiddette olacak bugün onu takip edeceğiz. Gün içerisinde zaman zaman şok hareketler olası fakat trendi aşağı yönlü başlatacak bir gelişme bulunmuyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Asya piyasaları karmaşık ve ABD vadeliler de yatay pozitif. Yönsüz bir görünüm olsa da dün ABD spotta güçlü kapattı. Bu da içeride yükselişi destekleyebilir. Altının yeni zirvesi piyasayı şimdilik ürkütmüş değil. Petrolde ise 44 Dolar’ın üstüne geçmekte zorlanıyoruz.

 EURUSD tarafında 1.18’e kadar devam edecek bir potansiyel ile karşı karşıyayız. Ana kırılma sonrası yükselişi sürdüren paritede ABD tahvil faizlerindeki son zamanların en düşük seviyesi belirleyici oldu.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN