Model Portföy / Yatırım Finansman – (28.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başından itibaren güçlü duruşunu korumayı başardı. 22 günlük hareketli ortalamanın hemen altında kapatan BIST100 günü %1,31 değer kazancıyla 1392,0 seviyesinden tamamladı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz endekste 1400,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 1418,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1385,0 ilk destek olmak üzere 1371,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün bahsetmiş olduğumuz 10 ve 22 günlük hareketli ortalamaların kesişimi olan 8,18 seviyesi üzerinde tutunmayı başardı. Yukarı yönlü tepki hareketleri görebileceğimiz kurda 8,26-8,28 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir. Akşam saatlerinde açıklanacak olan Fed faiz kararı öncesi dalgalanma görebileceğimiz Dolar/TL’de, olası geri çekilmelerde 8,18 desteğini takip etmeye devam edeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 8,00- 8,02 bandı yeniden gündeme gelebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Joe Biden, federal kurumlarda çalışan işçilerin daha önce 10,95 dolar olan asgari saatlik ücretini 15 dolara çıkarılmasına yönelik kararnameye imza attı. Tüm federal kurumların 30 Ocak 2022’den başlayarak yeni asgari ücret oranını sözleşmelerine dahil etmeleri gerekeceği ifade edilen açıklamada, 30 Mart 2022’ye kadar tüm kurumların söz konusu oranı yeni sözleşmelerde uygulaması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, asgari ücretin enflasyona endeksli olmaya devam edeceği, böylece ücretin yaşam maliyetindeki değişiklikleri yansıtacak şekilde otomatik olarak ayarlanacağı aktarıldı.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda seans sonlarına doğru ABD imalat dış ticaret dengesi verisi açıklanacak. Ardından ECB başkanı Lagarde’ın açıklamalarını takip edeceğiz. Akşam saatlerinde ise haftanın en önemli verisi olan Fed faiz kararını açıklayacak. Piyasa bir değişiklik beklemiyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları akşam saatlerinde açıklanacak olan Fed faiz kararı öncesi karışık bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasaları da Avustralya enflasyon datasının beklentilerin altında gerçekleşmesi ile karışık bir seyir izliyor. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı ardından hafif pozitif işlem görmekte.

 EUR/USD ise, yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. Trend kanalı alt bandı 1,2070’i destek olarak takip edeceğimiz paritede 1,2035’e geri çekilme devam edebilir. Akşam saatlerinde açıklanacak olan Fed faiz kararı öncesi hafif dalgalanmalar görebileceğimiz paritede, yukarı yönlü hareketlerde 1,2120’i direnç olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN