Model Portföy / Yatırım Finansman – (28.04.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş günün pozitif açılışta başlayan endeks, seans başından itibaren alımların güç kazanmasıyla 101,000 direnci üzerine yerleşmesi başardı. Son altı haftanın en yüksek kapanışını gerçekleştiren BIST100 günü %2,54 değer kazancıyla 101,267 puanla tamamladı. 100,800 üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü hareketlerin devamını beklediğimiz endekste, 102,700-102,800 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası kar satışları karşısında ise 100,800 desteği altında 99,400’e doğru geri çekilme hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, 7,00 direnci zorlanmaya devam ediyor. Dün doların diğer ülke para birimleri karşısında değer kaybetmesinin aksine TL negatif ayrıştı. 6,95’e kadar geri çekilen kur, sonrasında toparlanmayı başardı. An itibariyle de 6,9930’dan işlem gören Dolar/TL’de 7,00 üzerinde kalınması halinde 7,06 ilk direnç olmak üzere 7,18-7,20 bandına doğru yükseliş ivme kazanabilir. Düzeltme hareketlerinde ise 6,9480’i ilk destek olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

 Birleşmiş Milletler (BM), yeni tip koronavirüs salgınının ardından ”eski normale” dönüş olmayacağını ve hükümetlerin yeni bir ekonomi ve daha fazla istihdam yaratmak için harekete geçmesi gerektiğini bildirdi. Kovid-19’un tarihi bir ekonomik durgunluk ve rekor seviyelere ulaşan iş kayıplarına neden olduğu belirtilen açıklamada, yaşanan insani krizden ise en fazla yoksul ülkelerin etkilendiğine işaret edildi.

 ABD Merkez Bankası (Fed), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerini hafifletmek amacıyla uygulamaya koyduğu belediyelere yönelik likidite imkanının kapsamını nüfus alt sınırını düşürerek genişlettiğini duyurdu. Fed’in açıklamasında, alınacak borç senetlerinin vadesinin ise 24 aydan 36 aya çıkarıldığı kaydedildi.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda öğleden sonra ABD tarafında Mal Ticaret Dengesi ve S&P Konut fiyat endeksi verileri açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise Conference Board tüketici güveni verisini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları petrol fiyatlarındaki düşüşle beraber açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor. Asya piyasaları Shangai ve Nikkei hariç pozitif hava hakim. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı ardından yatay seyrediyor.

 EUR/USD ise, dün 10 günlük hareketli ortalama 1,0860’a kadar yükseliş kaydetti. Ancak bu seviye üzerinde tutunamayan parite yeniden geri çekildi. An itibariyle 1,0825’den işlem gören Euro/Dolar’da yatay seyir devam ediyor. Bugün açıklanacak olan ABD verileriyle beraber dalgalanma görülebilecek paritede 1,0883’ü direnç olarak izleyeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1,0810’u destek olarak takip edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN