Model Portföy / Yatırım Finansman – (28.03.2022)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe hafif pozitif açılışla başlayan endeks, 2200,0 direncinin geçilememesi ardından yeniden satış baskısı altında kaldı. Yükseliş trend kanalı alt bandı altında işlem gören BIST100, günü %0,03 değer kaybıyla 2175,5 puanla tamamladı. Güne yatay başlamasını beklediğimiz endekste 2200,0 direnci üzerinde 2260,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 2145,0 ilk destek olmak üzere 2100,0’e düşüş hız kazanabilir

 Dolar/TL ise, yatay seyir devam ediyor. 10 günlük hareketli ortalama 14,78’i destek olarak takip edeceğimiz kurda, bu seviye altında kalınması halinde 14,53’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde 15,00 direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Küresel piyasalar, ABD’den Rusya’ya yönelik açıklamalar sonrasında jeopolitik stresin yeniden arttığı bir atmosferde haftaya başlıyor. Ek olarak emtia fiyatlarında artış, küresel enflasyon ve stagflasyon kaygılarının sürmesi, tahvil piyasalarına artık merkez bankalarından müdahaleler gelmeye başlaması gibi yoğun bir gündem takip ediyoruz.

 ABD’nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley dün yaptığı açıklamada, Viyana’da 11 aydır taraflar arasında süren nükleer görüşmelerin yakın zamanda başarıyla sonuçlanacağından emin olmadığını kaydetti. Anlaşmanın yeniden hayata geçirilmesinde başarısız olunması halinde petrol fiyatlarının daha da artması kaçınılmaz görünüyor.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı telefon görüşmede Rusya-Ukrayna savaşındaki son durum ve müzakere süreçleri ele alındı. Müzakere heyetleri bir sonraki toplantısının İstanbul’da yapılması konusunda mutabık kaldı. Görüşmenin 28-30 Mart tarihleri arası yapılacağı bildirildi.

 Yurtiçi veri gündeminde Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında gıda enflasyonu ve jeopolitik gelişmelerin ele alınması bekleniyor (15:00).

 Yurtdışı veri gündeminde ABD toptan ve perakende satış stokları (15:30) ile Dallas Fed imalat endeksi (17:30) izlenecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Ukrayna-Rusya arasındaki devam eden müzakerelerin bir sonraki turunun 28-30 Mart tarihlerinde yapılacağı duyurusu ardından Avrupa piyasaları açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasalarında karış seyir hakim. Amerika vadelileri ise Cuma seans kapanışı sonrası yatay işlem görüyor.

 EUR/Dolar ise, yeniden yükseliş trend kanalının altına sarktı. 1,10 desteği altına kalındığı sürece zayıf görünümün devamını görebileceğimiz paritede 1,09 sonraki destek olarak izlenebilir. Olası yükselişlerde 1,1025 direnci üzerinde 1,1150’ye yükseliş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten