Model Portföy / Yatırım Finansman – (27.07.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Endeksten sıfır atıldığı ilk haftaya girerken dış gündem aslında oldukça yoğun. ABD – Çin arasındaki ticaret savaşı yakın dönemde konsolosluk kapatmalarla birlikte siyasi bir alana da kaydı. Bunun yansımasını S&P500 üzerinde gördük. İçeride ise kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin notu ve görünümü sabit tuttuğunu takip ettik. 1162 üzerindeki endeks tutunması devam ettikçe yukarı hareketin devamını bekliyoruz. Buna karşın 1120 üzerine yerleşmekte zorlanan BIST100’de dış dinamiklerde yukarı hareketi sınırlıyor.

 Kurda görünüm sakin olsa da döviz sepeti yükselişte. Euro’nun hareketi burada belirleyici oldu. Dolar/TL’de 6.82 – 6.87 bandı içerisndeki hareket devam ediyor. Önümüzde TCMB enflasyon raporu ve Temmuz ayı enflasyon rakamı var. Bunların TL üzerinde etki yaratmasını muhtemel görüyoruz. Opsiyon cephesi de yakın zamanda sakin seyrediyor.

Bugünün Gündeminde…

 Dışarıda haftanın gündeminde Fed ve ABD büyüme oranı var. Bugün ise Almanya’da Temmuz ayı IFO iş güveni ve ABD’de ise Haziran ayı dayanıklı mal siparişleri takip edilecek.

 İçeride Temmuz ayı reel kesim güven endeksi piyasalara aşırı etki etmese bile ekonomistlerin takibinde olacak. Temmuz ayına dair ilk gösterge diyebiliriz. Benzer şekilde kapasite kullanım oranı da yılın üçüncü çeyreğine başlangıcı temsil ettiği için önemli.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Asya piyasaları kırılgan seyretse de ABD vadelileri artıda. Dışarıdaki ılımlı ve dengeli havanın devam ettiğini düşünüyoruz. Bu nedenle içeriye de yansıması ılımlı olacaktır. ABD – Çin tartışması zaman zaman satış getirebilir.

 EURUSD tarafında 1.18’e kadar devam edecek bir potansiyel ile karşı karşıyayız. Ana kırılma sonrası yükseliş de aynı sertlikte devam ediyor. Faiz spreadi burada belirleyici olsa da aslında bunu da belirleyen iki ülke arasındaki ekonomik faaliyet beklentisi. ABD’de salgının kontrol altına alınamaması, Avrupa’nın daha erken toparlanma sinyali vermesi ABD tahvil faizlerini düşük seviyede tutarken, Dolar’ı ise aşağı çekiyor. 1.18’i EURUSD için bir dinlenme alanı olarak da takip edebiliriz. Long pozisyonlar için de aynı zamanda bir kar al bölgesi olarak da düşünülebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN