Model Portföy / Yatırım Finansman – (27.06.2022)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, 2525,0 seviyesine kadar geri çekilmesinin ardından toparlanma kaydetti. Kısa ve orta vade hareketli ortalamalar üzerinde tutunmayı başaran BIST100, günü %0,43 değer kazancıyla 2554,0 puanla kapattı. Güne volatil bir başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 2510,0’u destek olarak izleyeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 2470’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde 2560,0 ilk direnç olmak üzere 2590,0- 2600,0 bandına yükseliş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, BDDK’nın, TL cinsi ticari kredi kullanımı konusunda getirdiği kısıtlar ile sert düşüş yaşadı. 50 günlük hareketli ortalama 16,18 altında kalındığı taktirde geri çekilmenin devamını görebileceğimiz kurda, 15,28 sonraki destek olarak izlenebilir. Olası yükselişlerde 16,63 direnç olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde …

 BDDK, 15 milyon TL üzeri döviz varlığı olan şirketlere TL ticari kredi verilmemesine ilişkin düzenlemeyle ilgili yeni açıklama getirdi. Söz konusu şirketin, bağımsız denetime tabi bir şirket olması, şirketin yabancı para varlıklarının TL karşılığının 15 milyon liranın üzerinde olması ve şirketin yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması şartlarının tümünün sağlaması gerekmekte olduğunu belirtti. BDDK’nın, TL cinsi ticari kredi kullanımı konusunda getirdiği kısıtlar TL’de değerlenme getirirken döviz geliri olan BIST şirketleri üzerinde baskı yaratabilir. Alınan kararların, krediye erişim açısından doğrudan etkilediği endeks ağırlığı yüksek BIST şirketlerinin sayısı sınırlı olsa da, kurdaki gerilemenin devamı halinde BIST’te de gerileme görebiliriz.

 ABD Başkanı Biden, G7’nin Almanya’da yapılacak Liderler Zirvesi’nde Rusya’dan altın ithalatını yasaklayacağını duyurdu. Altın, Rusya’nın enerjiden sonra en önemli ikinci ihracat ürünü olarak biliniyor.

 Yurtdışında veri gündeminde ABD dayanıklı mal siparişleri (15:30) ve bekleyen konut satışları (17:00) takip edilecek. Bugün ayrıca Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından düzenlenen Merkez Bankacılığı 2022 Forumu başlayacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Çin teknoloji hisselerinde görülen yükselişle beraber pozitif tarafta kalmaya devam ediyor. Avrupa piyasaları da global momentumla beraber açılışta pozitif olması bekleniyor. Amerika vadelileri Cuma seans kapanışı sonrası yukarıda işlem görmekte.

 EUR/Dolar ise, ikili dip sonrası güçlü duruşuna devam ediyor. 1,06 direnci üzerinde kapanış gerçekleşmesi halinde 1,075-1,08 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 1,05 desteği altında 1,04’e düşüş hız kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!