Model Portföy / Yatırım Finansman – (27.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe hafif negatif açılışla başlayan endeks, seans başlarında gelen güçlü alımlarla yükseliş kaydetti. 1355,0 direnci üzerinde de tutunmayı başaran BIST100 günü %2,1 değer kazancıyla 1374,0 puanla günün en yüksek seviyesinden kapattı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz endekste 1400,0’ü direnç olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1365,0 ilk destek olmak üzere 1343,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün önceki zirve 8,48 seviyesine kadar yükseliş kaydetmesinin ardından geri çekildi. 8,36 desteği altına da inmeyi başaran kurda 10 ve 22 günlük hareketli ortalamaların da kesişimi olan 8,18 seviyesine düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 8,31 ilk direnç olmak üzere 8,36 yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, İran ile nükleer görüşmelerdeki son durumu değerlendirdi. Price, medyaya yansıyan ve İran Dışişleri Bakanı Zarif’e atfedilen röportajla ilgili olarak, basına sızdırılmış materyallerle ilgili açıklama ve yorum yapmadıklarını ifade etti. İran ile görüşmelerde halen önlerinde uzun bir yol olduğunu vurgulayan Price, İran’ın da nükleer anlaşma koşullarına dönmeyi kabul etmesi durumunda ABD’nin de bunu yapmaya zaten hazır olduğunu yineledi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçileceğini belirtti. Buna göre İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecek.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda seans sonlarına doğru ABD tarafında S&P konut fiyat endeksi ve hemen ardından Conferance Board tüketici güveni verileri açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çarşamba akşam saatlerinde açıklanacak olan Fed faiz kararı öncesi Avrupa piyasaları açılışta hafif negatif olması beklenirken, Asya piyasalarında vaka artışlarından dolayı zayıf görünüm hakim. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası yukarıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, nisan ayı başından itibaren oluşan yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. 1,21 direnci üzerinde kalınmasıyla yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede, trend kanalı üst bandı 1,2185 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2050 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN