Model Portföy / Yatırım Finansman – (27.04.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında 98,000 desteğine geri çekilme yaşasa da sonrasında toparlanmayı başardı. 99,500’e kadar yükseliş kaydeden BIST100 seans sonlarına doğru kar satışlarıyla karşılaştı ve haftayı %0,6 değer kazancıyla 98,758 puanla kapattı. Haftaya pozitif başlamasını beklediğimiz endekste, 99,600’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde tutunulması halinde ise 101,000 sonraki hedef hedef olarak takip edilebilir. Olası kar satışları karşısında ise 98,000 ilk destek olmak üzere 97,000’e doğru geri çekilme hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, son günlerde 7,00’nin test edilmesi sonrası yatay bir seyir izlemeye devam ediyor. An itibariyle 6,9560’dan işlem gören kurda, 6,9050’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 6,80’e doğru düşüş hız kazanabilir. Aksi taktirde 7,00’nin üzerinde yeniden tutunma çabası Dolar/TL’de yukarı yönlü ivme yakalatabilir. Bu durumda ise 7,05 ilk direnç olmak üzere 7,12’ye yükseliş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 Dünya Bankası, COVİD-19 pandemisi için Türkiye’ye önemli bir krediyi onayladı. 24 Nisan’da onaylanan kredinin miktarı 100 milyon dolar olarak açıklandı. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanacak 100 milyon dolarlık kredi, COVID-19 pandemisinin yayılma hızını kesmek ve sağlık sisteminin vakaları tespit ve tedavi etme kapasitesini güçlendirmek için hükümeti desteklemeye yönelik iki bileşenden oluşuyor.

 Japonya Merkez Bankası (BOJ) Politika Kurulu bugün yaptığı toplantıda beklentilere paralel olarak koronavirüs salgınının ekonomik etkileri ile mücadele kapsamında riskli varlık alımlarını hızlandırma ve sınırsız miktarda devlet tahvili alma sözü verdi. Şirket tahvilleri ve ticari kağıt alımlarında 20 trilyon yene ulaşana kadar hızlandırma sözü veren BOJ, getiri eğrisini düşük tutmak için agresif şekilde devam tahvili alacağını da duyurdu.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda seans sonlarına doğru ABD tarafında Dallas Fed İmalat Endeksi verisi açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları virüs tedbirlerini gevşetme planlarıyla açılışta pozitif olması bekleniyor. Japonya Merkez Bankası’nın riskli varlık alımlarını artırma ve devlet tahvili alımına ilişkin sınırı kaldırma kararı almasıyla Asya piyasalarında yükseliş görüldü. Amerika vadelilerinde ise Cuma seans kapanışı sonrası pozitif hava hakim.

 EUR/USD ise, Cuma 1,0727 seviyesine kadar geri çekilme yaşanma sonrası toparlanma görüldü. An itibariyle 1,0847’den işlem gören paritede düşüş trend kanalı üst bandı ve 22 günlük hareketli ortalama 1,0898 ilk direnç olarak izlenilebilir. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 1,0980-1,1000 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,0820’İ destek olarak izleyeceğiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN