Model Portföy / Yatırım Finansman – (26.04.2021)

Piyasalarda Cuma günü…

 Geçtiğimiz hafta Perşembe, güne negatif açılışla başlayan endeks, seans başlarında 1309,0 desteğine kadar geri çekildi. Ardında tepki alımlarıyla karşılaşan BIST100 günü %1,1 değer kazancıyla 1345,1 puanla kapattı. Güne hafif negatif açılışla başlamasını beklediğimiz endekste 1330,0’u destek olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 1310,0’a düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1350,0 ilk direnç olmak üzere 1380,0’e yükseliş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, Cuma önemli direnç seviyesi 8,36 üzerinde kapanış gerçekleştirmesiyle yukarı yönlü hareketlerini devam ettiriyor. 8,46’yı bir sonraki direnç olarak takip edeceğimiz kurda, bu seviyenin üzerinde ise tarihi zirve olan 8,58 yeniden test edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,36’yı destek olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, koronavirüs aşılarının dağıtılması için tüm ülkelerin ortak hareket etmesi gerektiğini belirtirken ABD’yi de ihtiyacından fazla aşıyı stoklamakla itham etti. Yaptırımlar nedeniyle İran, İsrail’in art niyeti nedeniyle de Filistinliler başta olmak üzere pek çok ülkenin salgında kendi başının çaresine bakmak zorunda kaldığına dikkati çeken Zarif, ABD’nin aşı fazlalığı olduğunu ve aşı stokçuluğu kitlesel katliam oluşturabileceği değerlendirmesinde bulundu. Açıklamaya ABD tarafından henüz bir karşılık verilmezken, iki ülke arasındaki ilişkilerin bir süre daha gergin seyretmesi olası.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında nisan ayı kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi verileri açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Almanya Ifo iş iklimi endeksi ve ardından ABD tarafında dayanıklı tüketim malları siparişleri verilini takip edeceğiz. Her iki veride de artış beklenmekte.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları 2021 ilk çeyrek finansal sonuçları ve ekonomik dataların öncesi açılışta yatay olması bekleniyor. Asya piyasaları ise karışık bir seyir izleniyor. Mumbai endeksinde %1 üzerinde yükseliş söz konusu. Amerika vadelileri Perşembe seans kapanışı sonrası S&P hariç yatay seyretmekte.

 EUR/USD ise, önemli direnç seviyesi 1,2115 üzerinde işlem görmekte. Bu seviye üzerinde kalınmasıyla yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede 1,22-1,2250 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2085 ilk destek olmak üzere 1,2020’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN