Model Portföy / Yatırım Finansman – (25.11.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne pozitif açılışla başlamasının ardından, seans başlarında rekor tazeleyerek 1834,0 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Dolar bazında da önceki günün kayıplarını büyük bölümünü telafi etmeyi başaran BIST100, günü %1,55 değer kazancıyla 1812,3 puanla kapattı. Pozitif görünüm devamını beklediğimiz endekste 1834,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde 1850,0’ye yükseliş ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1800,0 ilk destek olmak üzere 1790,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün BAE Veliaht Prensi’nin ziyareti ardından Merkez Bankası’nın BAE ile swap görüşmeleri yürüttüğü haberleri ile sert düştü. 11,60 desteğini yakından takip edeceğimiz kurda, bu seviye altında kalınması halinde 11,00’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 12,11 ilk direnç olmak üzere 12,50 yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Türk Lirasında yaşanan sert kaybın ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Alpaslan Çakar ile banka genel müdürleri bugün bir araya gelecek. Öğleden sonra planlanan toplantıda durum değerlendirmesi yapılacağı bildirildi.

 Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 2-3 Kasım tarihlerindeki toplantısının yayınlanan tutanakları, Komite’nin bazı üyelerinin enflasyon baskılarının genele yayılmakta olduğu ve faiz oranlarını artırmak konusunda daha büyük aciliyet hissetmeleri durumunda varlık alımlarının daha kısa zamanda sona erdirilebileceğini diye getirdiklerini ortaya koydu. Tutanaklar, 14-15 Aralık tarihlerinde yapılacak FOMC toplantısında tahvil alımlarının azaltılmasının hızlandırılması tartışmalarının gündemde olacağını sinyalini veriyor.

 Yurtdışı veri gündeminde seans başında Almanaya üçüncü çeyrek büyüme verisi ve Gfk Tüketici Güveni anketi verilerini takip edeceğiz. ABD piyasaları şükran günü nedeniyle kapalı olacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları son zamanlarda salgın nedeniyle görülen satış baskısına karşın tepki alımlarıyla açılması bekleniyor. Dax vadelisi %0,36 yukarıda işlem görüyor. Asya piyasaları karışık bir seyir izlerken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/Dolar ise, dün önemli destek seviyelerine gerilerken gün içinde 1,1190’ı test etti. Bu seviye üzerinde bir süre tutunmaya çalışacağını düşündüğümüz paritede 1,1250’yi direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 1,13 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1190 desteği altında 1,10’a düşüş hız kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!