Model Portföy / Yatırım Finansman – (25.03.2020)

Piyasalarda Dün…

 Fed’in sınırsız varlık alımı açıklaması sonrası global piyasalarda oluşan pozitif görünüm ile beraber endeks dün güne pozitif başladı. Seans başından itibaren güçlü duruşunu korumayı başaran BIST100, günü %5,98 değer kazancıyla 89,286 puanla kapattı. 10 günlü hareketli ortalama 89,500 seviyesi üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz endekste, 91,500-92,000 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 88,800 altında 87,500’e doğru kar satışları görülebilir.

 Dolar/TL ise dün negatif başladı. Seans başından itibaren de zayıf görünümünü sürdüren kur, 6,41 seviyesine kadar geri çekildi. An itibariyle on günlük hareketli ortalama 6,4510’dan işlem gören Dolar/TL’de, bu seviyenin üzerinde tutunduğu sürece 6,50’ye doğru yükseliş denemeleri görülebilir. Aksi taktide 6,41’in yeniden test edilmesi halinde ise 6,35 seviyesine doğru geri çekilme hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 Konuya yakın kaynakların dayandırdığı haber göre Trump hükümeti hazırlanan 2 trilyon dolar değerinde vergi indirimleri ve harcamayı içeren kurtarma paketi konusunda Demokratlar ve Cumhuriyetçilerle anlaşmaya vardı. Detaylar henüz açıklanmasa da, müzakerecilerin şirketlere, eyaletlere ve şehirlere milyarlarca dolarlık yardım içeren bir paket üzerinde çalışıyordu.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Kapasite kullanım oranı ve Mart ayı İmalat Guveni verileri açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise, öğlen saatlerinde Almanya İfo İş İklimi endeksi yayınlanacak. Sonrasında ise ABD tarafında Dayanıklı Mal Siparişleri verisini takip edeceğiz. Önceki dönem – 0,2% olarak açıklanan veride piyasa beklentisi -0,8%.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları ABD’nin virüs paketi anlaşması sonrası pozitif görünüm devam ediyor. Avrupa piyasaları da açılışta alışların devam etmesi beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, dün 1,0888 seviyesine kadar yükseliş kaydetse de, kapanışta doğru geri çekildi. An itibariyle 1,0820’den işlem gören parite, bu seviyenin üzerinde tutunduğu sürece 10 günlük hareketli ortalama 1,0907 seviyesine doğru yükseliş ivme kazanabilir. Sonrasında ise 1,10’lar yeniden hedeflenebilir. Öğlen saatlerinde açıklanacak ABD Dayanıklı Mal Siparişleri verisi sonrası paritede oynaklık artabilir. Bu durumda olası geri çekilmelerde 1,0746’yı destek olarak takip edeceğiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN