Model Portföy / Yatırım Finansman – (24.11.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne hafif pozitif başlangıç yapan endeks, seans başlarında 1791,0 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Ardından kurda yaşanan yükselişle beraber sert hareketlere maruz kalan BIST100, günü %1,66 değer kazancıyla 1784,5 puanla kapattı. Güne hafif satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 1760,0,’ı destek olarak izleyeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 1740,0’a düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 1800,0 ilk direnç olmak üzere 1820,0’e yükseliş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, en son 2018 yılında görülen yükselişe benzer bir hareketle 13,50 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Güçlü duruşun devam ettiği kurda, 13,50 direncinin geçilmesi halinde 14,00 seviyesini sonraki hedef olarak izleyeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 13,00 desteği altında 12,71’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Başkanı Biden, Amerikalıların yüksek benzin fiyatlarıyla karşı karşıya kalmalarının en büyük nedeninin petrol üreten ülkeler ile büyük şirketlerin talebi karşılamak için petrol arzını yeterince artırmamaları olduğunu belirterek, “Daha az arz, küresel olarak petrol için daha yüksek fiyatlar anlamına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu. Biden, birkaç ülke tarafından koordineli bir şekilde petrol rezervlerinin serbest bırakılmasının bu duruma yardımcı olacağını belirtti.

 Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ekonomi Bakanı Abdullah bin Tuk el-Mari, ülkesi ile Türkiye arasında güçlenmeye devam eden ekonomik ilişkilerin, farklı alanlarda yeni ortaklıklar kurma yönünde büyük fırsatlar sunduğunu belirtti. Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle bugün Türkiye’ye resmi ziyarette bulunması bekleniyor.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Kapasite Kullanım oranı ve Reel Kesim Güven endeksi verisi açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise ABD tarafında üçücü çeyrek büyüme verisi ve haftalık işsizlik maaşı başvurularını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları salgın dolayısıyla kapanmaların endişesiyle açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor. Asya piyasalarında da durum aynı. Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası Nasdaq hariç pozitif seyretmekte.

 EUR/Dolar ise, dolardaki güçlü duruşla beraber zayıf kalmaya devam ediyor. 1,13 direnci altında kalındığı sürece aşağı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede 1,1225 desteği altında 1,1170’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 1,13 ilk direnç olmak üzere 1,1380 hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten