Model Portföy / Yatırım Finansman – (24.07.2020)

Piyasalarda Dün…

 Yurtdışı piyasalarda zirvelerde zorlanma ve dün veri – haber akışındaki olumsuz resim, dünya borsalarına satış getirirken, içeride bizde de 120.000 üzerine atmakta zorlanan bir BIST100 var. ABD – Çin kaynaklı satışa ekstra olarak dün ABD’de açıklanan vergi paketi de borsaları zayıflattı. Bugün vadelilerde de genel görüntü bu nedenle negatif ve içeriye de yansıması BIST100 tarafında aşağı yönlü olabilir. 118.300 bölgesini ana destek olarak takip edeceğiz.

 Kur cephesi TCMB kararını sakin karşıladı. Yeni bir faiz indirim beklentisi piyasada nispeten az. Opsiyon cephesi sakin. Bu da TL’deki baskıya rağmen 6.87 direncinin kuvvetli olduğuna işaret ediyor. Geri çekilmeleri ise piyasa 6.82’lerden şimdilik karşılıyor.

Bugünün Gündeminde …

 Bugün dünya genelinde Temmuz ayı öncü PMI raporları var. Haziran ayındaki sıçramanın devam edip etmeyeceği bu tarafta önemli. Temmuz ayının ilk verileri olacağı için de PMI’lara önem atfetmek gerekiyor. Yani bugün dışarıda volatilite artabilir.

 İçeride veri akışı yoğun değil. Fransa’nın Türkiye’nin Akdeniz’deki faaliyetlerine ilişkin açıklamaları şimdilik piyasada fiyatlanmıyor. AB – Türkiye gerilimi TL üzerinde olmasa bile zaman zaman BIST tarafında fiyatlama yaratabilir.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 ABD vadelileri ekside ve S&P500 bir önceki zirvesi olan 3250’nin üzerinde tutunamadı. ABD’deki bilançolarda ise genel zayıflık olağan fakat beklentilerle karşılaştırıldığında olumsuz bir kırılma sayılmaz. S&P500 3250 üzerine yerleşmeden küresel risk iştahını dengeli kabul etmek zor.

 EURUSD tarafında 1.1450 altında stop şartıyla long tarafta kalmaya devam ediyoruz bir süredir. AB’nin mali paketi Euro’yu desteklerken, piyasa sert bir satış görmediği sürece Dolar talebini de kısıyor. Dolar’ın güvenli liman olduğu şu zamanda 1.16 üzerindeki Euro hareketi sınırlı kalabilir. Burada iki alternatif söz konusu. 1.16’da long kapatılıp izlemeye alınabilir ya da stop 1.1540’a çekilerek long strateji sürdürülebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN