Model Portföy / Yatırım Finansman – (24.04.2020)

Piyasalarda Dün…

 BIST100’de pozitif görünüm Salı günü de devam etti. Seans başından itibaren alımların önde olmasıyla güç toplayan endeks, her ne kadar dalgalanma yaşasa da günü %0,57 değer kazancıyla 98,170 puanla kapatmayı başardı. Yükseliş trend desteğinde kapatan BIST100 endeksinde 97,700’ü ilk destek olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması ile 96,400’e doğru geri çekilme hız kazanabilir. Yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde ise 99,000’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin geçilmesi halinde ise 102,700-103,000 bandı hedef olarak takip edilebilir.

 Dolar/TL ise, Salı günü 7,00 seviyesi üzerine çıktı. Ancak bu seviye üzerinde tutunamayıp geri çekilen kurda, dün 6,9240’a kadar düşüş yaşandı. Teknik göstergelerin aşırı alım seviyesinde hareket ettiği Dolar/TL’de, bir süre hafif yükselişler ve sert düzletmeler görülebilir. An itibariyle 6,9780’den işlem gören kurda, bu seviyenin altında kalınmasıyla 6,9140’a doğru geri çekilme hız kazanabilir. Yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde ise 7,00’nin yeniden geçilmesiyle 7,0290 sonraki hedef olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk bankalarının kredilerini ve devlet tahvili portföyünü artırmayı hedefleyen BDDK aktif rasyosu düzenlemesini bankaların kredi notu açısından “orta ölçüde” negatif olarak değerlendirdi. Notta, “(Düzenleme) kredi kullananların geri ödeme kabiliyetleri üzerindeki risklerin arttığı ve dolayısıyla bankaların kredi profili üzerindeki risklerin arttığı, faaliyet ortamının zayıfladığı bir dönemde bazı bankaları kredi vermeye zorlayacak denildi.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda, seans başında Nisan ayı kapasite kullanım oranı ve İmalat Güveni verileri açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise yurtiçi verileri ardından Almanya Ifo İş İklimi endeksi verisi yayınlanacak. Öğleden sonra ise ABD tarafında Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları, koronavirüs tedavisinde artan umuda nazaran düşüş yaşadı. Avrupa piyasaları açılışta karışık bir seyir izlemesi beklenirken Amerika vadelilerinde ise Salı seans kapanışı sonrası negatif hava hakim.

 EUR/USD ise, zayıf görünüm devam ediyor. 1,0775 desteği altında kalan paritede 1,0697’e doğru geri çekilme ivme kazanabilir. Doların diğer ülke para birimleri karşısında güçlü seyrinin devam etmesi parite üzerinde baskı oluşturmakta. Ancak açıklanacak ekonomik verileri ve programlar bu seyri tersine çevirebilir. Bu durumda ise 1,0845 direncinin geçilmesi ile 1,1150’ler yeniden hedeflenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN